Görsel sanatlar dersindeki zenginleştirilmiş öğretim ortamının öğrenci davranışına, ürünlerine etkisi: Üç boyutlu tasarım konuları örneğiyle
The effect of enhanced learning environment in the visual arts course to the student's behavior and goods: The sample with three dimensonal design issues
- Tez No: 421444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM KALAFAT ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez ortaokul 5. sınıf görsel sanatlar dersindeki üç boyutlu konularda zenginleştirilmiş öğretim ortamı yöntem ve tekniklerinin öğrenci davranışına ve ürünlerine etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada iki grup son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Gruplara araştırmacı tarafından görsel sanatlar dersinde dört hafta boyunca hafta da bir saat öğretim uygulanmıştır. Kontrol grubuna geleneksel öğretim ortamında üç boyutlu tasarım çalışması, deney grubuna zenginleştirilmiş öğretim ortamında araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem, deney teknikleri uygulanarak üç boyutlu tasarım çalışması yaptırılmıştır. Gözlem formları dereceli puan cetveli ile puanlanmış madde bazında T testi uygulanmıştır. Ürün değerlendirme ölçeği sonuçlarına T testi uygulanmış, öğrenci ders değerlendirme anket sonuçları frekans ve aritmetik ortalamalarına madde bazında T testi uygulanmış, sonuçlarına göre iki öğretim ortamı arasındaki farklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen tüm bulgular yorumlanarak analizleri yapılmıştır. Bulgular, uygulanan öğretimin deney grubunu olumlu yönde etkilediği; ürettikleri özgün fikirlerle kendilerine güvenlerini artırdıkları, tasarımlarını kolaylıkla üç boyutlu ifade edebildikleri, çalışmaları için uygun malzeme arayışlarına gittikleri görülmüştür. Kontrol grubunun da konuların işlenişinde uygulanan öğretimden olumlu yönde etkilendiği görülmüştür. Ancak ürün değerlendirmelerine bakıldığında deney grubunun ortalama puanları kontrol grubunun puan ortalamasından anlamlı derecede daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This thesis has aimed to determine the effect of the student's behaviours and goods at the enriched teaching methods and techniques in the three dimensional environment issues in the 5th class secondary school visual arts course. Two groups have been used such as posttest control group in this study. The groups have been applied one hour course in the visual arts course through four weeks by the researcher. Three-dimensional design work in a traditional learning environment has been applied to the control group, the observation made by the researcher in the experimental group, enriched learning environment, try applying the techniques of three-dimensional design work has been done. Observation forms the basis of the material grade rated scorecard t test was used. Product evaluation scale was applied to the T test results, student evaluations frequency survey results and the arithmetic mean of the substances applied on the basis of the t test, the differences between the two teaching environments were studied according to the results determined. The resulting findings are interpreted and all analyzes were performed. The findings of the experiment group applied education to influence in a positive way; they produce original ideas that increase their confidence with which they can easily express their three-dimensional designs, studies have demonstrated that they go to the quest for suitable materials. From teaching applied in the handling of the issue of the control group it was observed to be affected in a positive way. However, when looking at the product evaluation average scores of the experimental group was significantly higher than the average score of the control group.