Anonim şirketlerde kuruluştan doğan sorumluluk
Liabilities arising from the establishment in joint stock companies
- Tez No: 497125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Anonim şirketlerin kuruluş işlemleri ve kuruluş esnasında gerçekleştirilen işlemler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m.355/2 uyarınca, şirket tescil edilene kadar, şirket adına işlem yapan ve taahhüt altına giren kimseleri, bu işlem ve taahhütlerden şahsen ve müteselsilen sorumlu tutmuştur. Bununla birlikte ön anonim şirket ile anonim şirketlerin ayrıştırılması uygulamasına devam edilmekte ön anonim şirket döneminde gerçekleştirilen işlem ve taahhütlerin ileride kurulacak şirket adına yapıldığı açıkça bildirilmiş ve şirketin tescilinden itibaren 3 ay içerisinde şirket tarafından bu işlem ve taahhütler kabul olunmuşsa, yalnızca şirket sorumlu olacaktır. Çalışmanın ilk bölümde anonim şirketin kuruluş işlemleri ve aşamaları ele değerlendirilecektir. İkinci bölümde, kuruluş işlemlerinden doğan sorumluluk ve bu sorumluluğun hukuki ve cezai müeyyideleri incelenecektir. Üçüncü bölümde, dava hakkı ve açılabilecek davaların neticeleri üzerinde durulacaktır. Son bölümde ise sorumluluğun sona erme halleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Incorporation procedures of joint-stock companies and transactions carried out during the incorporation, according to the article 355/2 of the Turkish Commercial Code no. 6102, persons who engaged in transactions and commitments on behalf of the company shall be personally and severally liable of these transactions and commitments, until the company is registered. However, if the practice of separation of pre-incorporation and joint-stock companies is performed and if it is clearly stated that the transactions and commitments realized during the pre-incorporated company period have been made in the name of the company to be established in the future and if these transactions and commitments are accepted by the company within 3 months from the registration of the company, then only the company will be responsible. In the first part of the study, the incorporation process of the joint-stock company was discussed. In the second part, those responsible for the incorporation process were studied. In the third part, legal and criminal liabilities arising from the transactions carried out during the incorporation were discussed. In the final part of the study, the right to sue and the results of the cases that could be opened were examined.