Anonim şirketlerde kuruluştan doğan hukuki sorumluluk
The legal liability arising from the establishment of joint stock companies
- Tez No: 531590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN SERDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Anonim şirketler, çok sayıda pay sahibini bünyesinde bulundurabilme ve tek başına etkisiz olan küçük tasarrufları toplayıp büyük sermayeler oluşturabilme özelliğine sahip ticaret şirketleridir. Bu mevcut yapıdan dolayı anonim şirketlerde, pay sahipleri, şirket alacaklıları ve şirket arasında menfaat çatışmaları ve uyuşmazlıklara oldukça sık rastlanılır. Sermaye şirketlerinden olan anonim şirketin kuruluşu incelendiğinde, şahıs şirketlerine kıyasen daha çok masraf gerektirdiği ve zorluk taşıdığı görülmektedir. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 6762 Sayılı Kanun'a nazaran kuruluş ve kuruluştan doğan sorumluluğa ilişkin düzenlemelerde yenilik ve değişikliğe gidilmiştir. Ancak ortaya dağınık ve yorumlanmaya muhtaç maddeler çıkmıştır. Bu nedenlerle kuruluş işlemlerinin, kuruluştan doğan sorumluluk hallerinin, sorumlu kimselerin ve sorumluluğun akıbetinin tespitinin yapılması oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies are the trading companies that have the ability to keep large numbers of shareholders and create large capitals by collect small savings that are ineffective solely. Because of this existing structure, conflicts among shareholders, company creditors and company are quite common in such joint stock companies. When the establishment of the joint stock company, which is one of the capital companies, is examined, it is seen that it requires more expenses and difficulties compared to individual companies. By the Turkish Commercial Code No. 6102, the regulations regarding the establishment and the liability arising from establishment have been improved and changed compared to the Commercial Code No. 6762. However some law articles that are dispersed and need to be interpreted have emerged. For these reasons, it is very significant to determine the status of the establishment processes, the liabilities arising from establishment, the liable persons and the fate of the liability.