Ücretin korunması
  1. Tez No: 86272
  2. Yazar: FATMA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Ekonomik yönü ile emeğin geliri olan ücret, aynı zamanda işçinin kendisinin ve aile üyelerinin geçimini sağlayan bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle ücretin sosyal niteliği ağır basmaktadır. Ücret işçi ve ailesi için hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle ücretin, sıradan bir alacak olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Ücret alacağı yasal düzenlemelerle, diğer alacakların çok üzerinde özel olarak korunmuştur. Ücretin güvencesinin sağlanması sosyo ekonomik boyutları bakımından çok önemli bir konudur. Hukuk düzenimizde ücretin mümkün olduğunca tam ve gerektiği şekilde ödenmesini sağlamak amacıyla ücreti koruyucu düzenlemeler getirilmiştir. Tez çalışmasında ücretin korunmasını sağlayan, çalışma hayatını doğrudan doğruya ilgilendiren veya genel kanunlarda yer alan düzenlemeler ele alınmış ve konu değerlendirilmiştir. Ücretin işçi ve ailesi için taşıdığı önem, ücretin başta işverene karşı korunmasını gerekli kılmıştır. Çünkü uygulamada daha çok ücretin işverenin işlem yada tasarrufları sonucu tehlikeye düştüğü görülmektedir. Hukukumuzda İşverenin işlemlerine karşı, işçinin ücret alacağını koruyan bir çok düzenleme mevcuttur. Bu düzenlemeler, ücretin işçiye mümkün olduğunca tam olarak ödenmesi, ücretin kanunlarca belirlenen kesintilerden başka kesintiye uğratılmaması, ücretin zamanında ödenmesi ve işverenin istismarlarının ve keyfi davranışlarının önlenmesi amacına hizmet etmektedir. Ücret, hukukumuzda sadece işverene karşı değil üçüncü kişilerin işlemlerine ve işçinin bizzat kendisine karşı da korunmuştur. Hukukumuzda yer alan ücretin korunmasına ilişkin düzenlemelerin genel olarak yeterli olduğu söylenebilecektir. Fakat uygulamada bazı hallerde ücreti koruyucu düzenlemelerin amacının tam olarak gerçekleşmediği görülmektedir. Ülkemizde işsizlik sorunu, çalışanlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Ücretin korunması, işçilerin gelirlerinin devamlılığının sağlanması ile anlamlı olacaktır. Bu ise, ülkemizde iş güvencesini sağlayan düzenlemelerin yapılması ile gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Remuneration, received in return for labor in terms of economics, is also a source of income which the laborer and his family live on. Therefore, the social aspect of remuneration overweighs its economic aspect-pay, being vital to the laborer and his family, cannot be regarded as an ordinary matter of payment. From socio-economic point of view, to provide the guarantee of the payment is of utmost importance. In our law system, there are relevant regulations which would ensure that pay is received in the proper amount and on exact time. In this master thesis, the regulations which ensure the protection of remuneration and which take place in the articles concerning both directly work life and more general issues are analyzed and evaluated. The fact that pay is of vitality for the laborer and his family necessitates the pursuit of pay guarantee particularly against the employer. This is because pay is threatened mostly due to the investments or other similar practices on the part of the employer. In our law order, there are various regulations that protect the laborer's pay against the employer's performances. These regulations perform the function of enabling the worker to be paid as just as possible and on time, preventing the reductions in the pay other than those indicated in the laws and protecting the laborer against the employer's arbitrary practices and possible abuses. Pay is protected not only against the employer and the third persons, but also against the employee himself. It can be claimed that the prevailing regulations regarding the protection of pay are adequate. However, it has been deserved that those regulations do nat serve for what they are aimed for, when put into effect. In our country, the problem of unemployment poses a serious threat against the workers. The protection of pay can be completely guaranteed only provided that the continuity of the laborer's pay is ensured. This will be realised only by the introduction of the regulations guaranteeing job security.