Patron ve profesyonel yöneticilerin liderlik tarzları
- Tez No: 42177
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Liderlik, örgütler için yaşamsal öneme sahip konulardan biridir. Bu tez çalışmasında da bu konu incelenmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, konu ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, liderlik ile ilgili değişkenleri içeren bir araştırma yer almaktadır. Liderlik bir süreçtir. Amaçlara ulaşmak için, örgüt üyelerini etkileme sürecidir. Bu süreç amaçların oluşturulması ile başlar, amaçlara ne ölçüde ulaşıldığın kontrol etmeye kadar sürer. Lider bu süreç boyunca, örgüt Üyelerini etkilerken güç kullanır. O'nun gücü iki ana kaynaktan gelmektedir. Lider, ya uzmanlık gücü, karizmatik güç gibi kendisinden kaynaklanan gücü kullanır; ya da meşru güç, ödüllendirme ve zorlayıcı güç gibi bulunduğu pozisyondan kaynaklanan gücü kullanır. Bazı liderler de her iki kaynaktan da gelen güce sahiptirler. Liderliği etkileyen değişkenleri üç gruba ayırmak mümkündür. Bunlar; liderin kendisi, izleyiciler ve koşullardır. Liderlik bu değişkenlerden doğrudan etkilendiği gibi, sözkonusu değişkenler arasındaki karşılıklı etkileşim sayesinde de dolaylı etkilenmektedir. Liderlik İşlevine ilk bilimsel yaklaşım olarak Özellikler Teorisi gösterilebilir. Teori lider kişinin kişisel özelliklerini inceleyerek liderlik işlevini açıklamaya çalışmıştır. Daha sonra lider davranışlarını inceleyen bilim adamlarının çalışmaları gündeme gelmiştir. Bu bilimsel çalışmalar sonucu oluşturulan teorileri Davranışsal Teoriler başlığı altında incelemek mümkündür. Burada dört Davranışlar Teorisi ele alınmıştır. Bunlar. Iowa Üniversitesi Çalışmaları, Ohio State Üniversitesi Çalışmaları, Michigan Üniverstesi Çalışmaları ve Yönetim Kafesi Teorisidir. Liderlik İşlevini, koşulları - da dikkate alarak inceleyen teoriler ise Durumsallık Teorileri olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada incelenenDurumsallık Teorileri şunlardır: Fledler'in Durumsallık Teorisi, Hersey ve Blanchard'ın Durumsallık Teorisi ve Amaç-Yol Teorisi. Durumsallık teorilerinin ortak iddiasına göre, farklı koşullar içinde bulunan liderlerin davranışları da farklıdır. Çünkü koşullar lider davranışını etkileyen değişkenlerdir. Çalışmanın ikinci bölümünde bir araştırma yer almaktadır. Araştırma, İstanbul'daki sürücü kurslarının sahip ve yöneticileri üzerinde yapılmıştır. Sürücü kurslarının yöneticileri, Patron yöneticiler ve Profesyonel yöneticiler diye iki gruba ayrılmıştır. Bu grupların liderlik tarzları, güçleri, görevlerinin yapısı, izleyicileri ile olan ilişkileri ve eğitim seviyeleri karşılaştınlmıştır. Araştırmanın ana hipotezi: «Patron yöneticilerin liderlik tarzı görev yönelimli iken, profesyonel yöneticilerin liderlik tarzı ilişki yönelimlidir.» Araştırma bulgularına göre hipotez doğrulanmıştır. Yani patron yöneticiler görev yönelimli, profesyonel yöneticiler ilişki yönelimli liderlik tarzına sahiptirler.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Leadership, which is one of the very important issues for organizations is the subject matter of this study. The study contains two parts. The first part includes theoretical information about leadership. The second part includes a research study. Leadership is a process which influences the subordinates to achieve the goals. This process continues from establishing goals to controlling of goal achievement. During this process, leaders use power to influence the subordinates. Power has two sources. The first is the leader himself which includes her/his referent power and expert power. The second source is the position the leaders holds in organizations which includes legitimate power, coercive power and reward power. We can classify the variables which influence the leadership process as three groups. These are leader himself, subordinates and conditions. The influence of these variables on leadership is complex. 'Trait theory“ is the earliest scientific approach to leadership. This theory examines the personal traits of leader to explain leadership. Later some scientists started to study leader's behaviours. These studies gave rise to new theories which are called ”Behavioural Theories“. In our study four behavioural theories are explained. These are; ”The Iowa Leadership Studies“, ”The Ohio State Leadership Studies“, ”The Michigan Leadership Studies' and“Managerial Grid.”“Traits”and“Behavioural”theories by themselves are limited in explaining leadership. Other theories which are called“Situational Leadership”include also“conditions”in their explonati ons. In this study“Fiedler's Contingency Theory”,“Hersey and Blanchard's Life-cycle or Situational Theory”, and“Path-Coal Leadership Theory”are taken.Ill According to situational theories, leaders under different conditions behave differently, because the conditions are variables which influence the behaviours of the leader. In the second part of this study, our research is reported. The aim of this research is to find out if leader's education level, and being a boss or a professional menager has any relation with leadership style, leader's power, task structure and, leader subordinates relationship. The participant are the managers of Driver Courses in Istanbul. The managers of driver courses are classified in two groups: Boss-Manager and Professional-Managers. The leadership styles, the position power, the task structure, the leader-subordinates relationship and education level of these groups are compared. The main hypothesis of this study is that: «The leadership style of professional-manager will be relation- oriented where as leadership style of boss-managers will be task-oriented.» The findings supported the hypothesis.