Experience consumption in wedding boutiques through visual merchandising
Gelinlik butiklerinde deneyim değeri tüketiminin görsel düzenleme düzeninde incelenmesi
- Tez No: 421783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEHMİYE DİLEK ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, görsel düzenleme ile yaratılan deneyim değerinin gelinlik alışverişindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmada, gelinlik giyen tüketicilerin satın alma davranışlarını ve post modern tüketim yaklaşımını görsel mağazacılık açısından araştırdım. Bu çalışma aynı zamanda İzmir'deki gelinlik butik sahipleri ve tasarımcıları için yapılmış bir araştırmadır. Burada satış davranışları tanımlanmış olup gelinlik mağazalarındaki tasarımcılar için önemli olan vitrin tasarımı olgusundaki deneyim değeri kavramı tüketicilerin satın alma davranışlarını da nasıl etkilediği açıklanmaktadır. Bu çalışma giriş ve sonuç hariç dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde, literatür taramasına giriş, tüketim boyutları hakkında teorik geçmiş, zevke dayalı alışverişte deneyim değer, davranışları ve vitrin dekoratörlüğü anlatılmaktadır. Ayrıca tüketim kültürlerinin boyutları tartışılmış ve 'deneyim değeri' olarak kabul edilen yeni tüketim davranışları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, vitrin dekoratörlüğü, moda sektöründe yeni bir pazarlama konusu olarak çalışılmaktadır. Dördüncü bölümde ise, deneyim değeri analiz edilmiş ve gözlemlenmiştir. Beşinci bölüm bir anket çalışmasıdır. İzmir'deki gelinlik butiklerindeki görsel mağazacılık etkilerini değerlendirmek için analiz ve deneyim değerini ölçme amaçlı çeşitli anket çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda İzmir'deki gelinlik tüketicileri, genellikle ürünlerini görsel sunumlarla sergileyen ve onlara yaşamak istedikleri hayalleri yaşatabileceklerini vitrinleri ile inandıran butikleri tercih ettikleri tespit edilmiştir. Bunun yanında, gelinlik tüketicilerinin alışveriş davranışları daha çok gelinliğin içinde nasıl görünecekleri hayali üzerine kurulmuştur ve mağaza sahipleri mağazalarını dikkat çekici görsel araçlarla tasarlama konusundaki hassasiyetlerini açıklamışlardır. Sonuç olarak, gelinlik tüketicilerinin ve yakınlarının davranış alışkanlıkları doğru araçlarla tespit edilmelidir. Butik sahipleri butiklerini görsel nesnelerle tasarlamalı ve müşteriler için deneyim değeri yaratarak İzmir gelinlik piyasasında eşsizlik ve avantaj oluşturmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the experience value through visual merchandising in the consumption of bridal wear. In this study, bridal wear consumers' purchasing behavior is researched on the perspective of visual merchandising and postmodern consuming approach. In this direction, a survey is conducted to bridal wear boutique owners and designers in Izmir. Their sale behaviors are identified and purchasing behaviors of customers' are considered based on the experience value through visual merchandising and factors that affect the owners/designers of Bridal wear Boutiques. This study consists of four parts excluding the introduction and conclusion. In first three parts, an introduction to literature review and theoretical background is revealed about dimensions of consumption, experience value through hedonistic shopping attitude and visual merchandising. So, the dimensions of consuming culture are discussed and the new consumption behavior 'experience value' is considered. In the third part, visual merchandising is studied regarding a new marketing strategy in fashion industry. In the fourth part, the experience value is analyzed and observed through bridal wear industry in Turkey. In the fifth part, a survey study is conducted to analyze the effects of visual merchandising to experience value through the owners and consumers of bridal wear boutiques in Izmir. Research outcomes reveal that bridal wear consumers in Izmir are most likely prefer the boutiques that present the products with visuals of what they expect and dream. Besides, bridal wear consumer purchasing behavior mostly rely on the experience that they can dream what they will be look like in a bridal and the owners are sensitive to design their stores with attractive visual tools. In conclusion, bridal wear consumers' and the relatives' purchasing behavior should be well understood and the owners of boutiques should design the boutiques with visual items and create the experience value for customers as to form a uniqueness and advantage in the bridal wear market in Izmir.