Marka oluşturma sürecinde sosyal medyanın işlevi
Role of social media in the process of brand creating
  1. Tez No: 422248
  2. Yazar: ALEKSANDRA DEKİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanoğlu her zaman için iletişim strateji ve araçlarını geliştirmeye ve zenginleştirmeye çalışmıştır. Yeni addeddiğimiz teknolojiler sayesinde günlük iletişim yolları ve içeriği yepyeni bir seviyeye ulaşmıştır. Sosyal medya da bu değişimler ışığında ortaya çıkmıştır. Hareketlerimiz, aldığımız nefes, yediğimiz yemek ve fikirlerimiz yeni medya bağlamından ayrı düşünülemez. Aynı şey markalar için de geçerlidir. Tanıtımın yanı sıra sosyal medyadaki varlık ve aktiviteleri de başarılarını etkiler. Bu sebeple sosyal medya üzerinden tanıtım ve daimi güncelleme elzemdir. Bu çalışma marka oluşturma sürecinde sosyal medyanın rolünü irdelemektedir. Dünyanın en etkili ve başarılı markalarının yanındaki yerleri göz önünde bulundurularak, moda markaların sosyal medya aktivitelerine ve varlığına odaklanılmıştır. Sosyal medya hem marka konumlandırmasını etkilemektedir hem de marka oluşturma sürecinde büyük rol oynamaktadır. Bir markanın başarısının yalnızca sosyal medyaya borçlu olup olmadığını söylemek zordur. Buna karşın teknolojilerin bize dikta ettiği koşulların farkında olmak ve sosyal medyanın bu süreçte büyük etkisini olduğunu söylemek yalnış olmayacaktır, zira bunların hepsi birer gerçekliktir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal medya, marka, tanıtım, marka oluşturma
Özet (Çeviri)
Humankind always worked on developing and enhancing communication strategies and tools. With technologies that we now consider new, ways and content of everyday communication expanded to a whole new level. Social media were born in the light of these changes. We behave, breathe, eat and think in the context of new media. It is the same for brands- their social media presence and activity, as well as advertising determine their success. Social media advertising and constant updating are an imperative. The review examines role of social media in the process of brand creating. The focus is on fashion brands' social media activity and presence in correlation with their position among world's most influential and successful brands. Social media does effect brand positioning as well as it has great part in the process of their creation. While it is hard to say whether it is the sole parameter that determines one's success, being aware of the conditions that technologies dictate upon us, saying that it has great and very important influence in this process in not an inappropriate conclusion, but a fact. KEY WORDS: Social media, brand, advertising, brand creation