Ülkemizdeki karikatür dergilerinin kurumsal yapısı
Institutional structure of the cartoon magazines in our country
- Tez No: 422340
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmasının birinci bölümü olan ülkemizde karikatürün gelişim süreci mizah kavramı ve dünyada karikatürün ortaya çıkış evresine paralel olarak incelenmiştir. Ülkemizdeki karikatürün gelişim süreci Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemiyle başlamıştır. Ülkemizin karikatür tarihi Tanzimat, İstibdat, İkinci Meşrutiyet, Cumhuriyet ve Günümüz olarak 5 dönem üzerinden incelenmiştir. Cumhuriyet dönemi Marko Paşa, Gırgır Dergisi, 12 Eylül Dönemi ve Leman Dergisi alt başlıkları altında işlenmiştir. İkinci bölümde ise karikatür dergilerinin kurumsal yapısı üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise karikatür dergilerinin gelir kaynakları kategorize edilmiş. Karikatür dergilerinin öz gelirleri ve karikatür dergisi çalışanlarının diğer mecralarda verdikleri ürünler irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Karikatür, Mizah, Kurumsallaşma, Marka, Dergi, Basın, Medya.
Özet (Çeviri)
In the first part, the development process of cartoon and humor concept in our country are examined in parallel with the emergence of cartoon in the world. The development process of cartoons in our country coincided with the last period of Ottoman Empire. The history of cartoon has gone through five phases which are Reform, Autocracy, Second Constitutional Monarchy, Republic and Present-day. Republican era, Marko Pasha, Girgir Magazine, September 12 era and Leman Magazine are discussed under subtitles. The second part focuses on the institutional structure of cartoon magazine. In the last part, the income sources of cartoon magazines are categorized. Revenues of cartoon magazines and their employees provided products to other media are also assessed. Keywords ; Cartoons, Comedy, Corporate Governance, Brand, Magazine, Press, Media