Sosyal medyanın siyaset ve kamuoyunu yönlendirmedeki rolü
The role of social media on politics and public guidance
- Tez No: 422422
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Siyaset ve kamuoyunun yönlendirmesinde sosyal meydanın rolünün hangi kapsam da olduğu ve bu sürecin araştırılmansın yapıldığı çalışmanın ilk bölümü, medya ve siyaset bağlamında ele alınmıştır.Bu kapsamda siyaset kavramının;tanımı yapılmaya çalışılmış , siyasetin birey ve toplumu yakından etkileyen iletişim unsurunun yeni aracı olan sosyal medya ile olan bağından bahsedilmiştir. Medyanın sisteminin amacının; siyasal sistemi yeniden ve kendi düşüncesi doğrultusunda yapılandırarak ,bu kuruma yeni yapısal anlamlar katarak ve değişim koşullarını yöneterek kamuoyunu sistemsel olarak yönlendirmek olduğundan söz edilmiştir. Yeni medya düzeninin temelinde yatan olgudan, medyanın kamuoyu aracılığıyla siyasetle ilgilenmesinden, bütün demokratik sistemlere, yeni medyanın da etkin işlevselliğini kullanarak, siyasal katılım süreçlerine çok güçlü katkı sunmasından, yeni kamuoyunun temayüllerinin, siyaset yörüngesinde büyük değişiklikler geçirmesinden bahsedilmiştir. Sosyal medyanın tanımı kavramsal olarak ele alınmış ve sosyal medyanın; zaman ve mekanı aşıp, anlık iletişim ile yüksek bir etkileme gücüne erişip, büyük kitleleri basit ve maliyetsiz bir şekilde örgütleyebildiğine vurgu yapılmıştır. Yeni çok kutuplu sistemde,sosyal medyanın getirmiş olduğu özgür düşünce platformlarının siyasal ve kamusal alanda eski anlayışları silip, köklü radikal değişimler ve çözümler sunmasından söz edilmiştir. İkinci bölüm de ise,kamuoyu kavramının çeşitli boyutlarda ele alınmış, sosyal medyanın sunmuş olduğu geniş boyutlu imkanlar ve teknolojinin iletişimdeki hızı sayesinde kişisel alanın kaybolmasından, bütün yaşam kamusal alana aktarılmasından bahsedilmiş ve sosyal medyanın kamuoyunda bireyselliğimizi öne çıkaran imkan ve kabiliyeti ile üstün ve hızlı bir örgütlenme olanağı sunmasından, sosyal medya aracılığında bireyin bütün fikrini ve kanaatini kamuoyuna özgürce aktarmasından ve bu bağlamda kamuoyunun sosyal medya eliyle yönetilmesinden ve yönlendirilmesinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Politics and the public square of the role of guidance in the social context and the first part of the study, which is also where you this process is discussed in the media and political context. In this context, the concept of politics, has tried to make the definition of communication factors affecting the individual and society have been discussed politics closely bond with the new social media tool. The purpose of the media system; In line with the political system and re-configuring their opinion, this institution has been mentioned that the new structural means for adding and managing change conditions to steer public opinion systematically. The facts underlying the new media order, the interested in politics through the media, the public, to all democratic systems, using the effective functioning of new media, the present contribution is very strong on the political participation process, new public attitude to have been mentioned to spend big changes in the political orbit. Taken as a conceptual definition of social media and social media; time and crossed the space, access the instant communication with a higher power to influence large masses could make organizations has been emphasized in a simple and cost-free way. In the new multipolar system, delete the old understanding of the political and public spheres of thought that brought free social media platform has been talking about radical change and radical solutions to offer. The session, discussed various dimensions of the public concept, thanks to the speed of the large-sized facilities and technology offered by social media to communicate the loss of personal space, all life mentioned the transfer into the public domain and social media, public opinion in the individuality of our highlighting capabilities with superior and fast organization the opportunity to present, through social media has been saying the whole idea of the individual and the free transfer to the public opinion and managing social media in this regard and the public's hands directed.