Önergenlerin özsaygılarının çocuk-anababa ilişkileri açısından incelenmesi
Investigation of self-esteem in pre-adolescents acording to parents-child relation
  1. Tez No: 422457
  2. Yazar: SAKİNE İLKİM ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, önergenlerin özsaygılarının çocuk-anababa ilişki biçimine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırma verileri 12-14 yaşlarında 234 (123 kız; 111 erkek) öğrenciden alınmıştır. Araştırma tarama modelinde düzenlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin özsaygıları“Coopersmith Özsaygı Ölçeği”ile Önergenlerin ebeveynleri ile ilişkisi“Çocuk-anababa ilişkileri Ölçeği”ile ölçülmüştür. Çocuk- Anababa ilişki biçimine göre, Önergenlerin genel özsaygı ve özsaygı alt boyut puan ortalamaları cinsiyete göre farklılaşmaktadır (p>0.001).
Özet (Çeviri)
In this study, the self-esteem in pre-adolescents has been examined if there is a differentiation according to parent-child relationship. The data of this study consists 12.14 year of 234 students in total (123 girls; 111 boys). The study is organized by Descriptive Model. In this study, the self-esteem in students is evaluated with“Coopersmith Self-esteem Inventory”, and the parent relationship of pre-adolescents is evaluated with“Parent-Child Relationship Inventory”. According to Parent- Child Relationship style, the general self-esteem in pre-adolescents and average point of sub dimensional self-esteem is undifferentiated in gender difference.