İşletmelerin inovasyon sürecinde sosyal fayda yaratma becerileri: Sosyal inovasyon çerçevesinde örnek bir uygulama
The social benefit creating capabilities of business in innovation process: A case study within the frame of social innovation
  1. Tez No: 422530
  2. Yazar: CİHAT ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, sosyal inovasyon kapsamında, işletmelerin sosyal fayda yaratma becerilerini elde etme ve geliştirme süreci araştırılmıştır. Sosyal inovasyon süreci için gereksenen stratejik bütünlüğün nasıl sağlandığı, aktörlerin (kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları veya kar amacı gütmeyen diğer örgütler, üniversiteler veya diğer eğitim kurumları) sürece nasıl dahil edildiği değerlendirilmiştir. Araştırma ile, sürecin çıktılarının yaygınlaştırılmasında (scale out) ve ölçeğin büyütülmesinde (scale up) benimsenen yaklaşımların ve işletmecilik uygulamalarının yerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma için nitel yöntem tercih edilmiştir. Uzman görüşleri alınarak tespit edilen ve yapılan ön görüşme ile sosyal inovasyon yaptığına kanaat edilen Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.de durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Sekiz yönetici ile 12 ayda, yaklaşık 20 saatte tamamlanan derinlemesine mülakatlar ile dokümanlar ve saha notları veri kaynaklarıdır. Betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuncunda sosyal inovasyon sürecinin finansal hassasiyetinin yüksek olduğu, bu nedenle işletmenin, amacı ile ilişkilendirilebilecek faaliyetlerde bulunan ticari nitelikli bir işletmenin iştiraki olmasının sürecin etkinliğini artırdığı tespit edilmiştir. Karşılıklı fayda yaratımı önem arz etmektedir. Becerilerin geliştirilmesi için sosyal inovasyon sürecinin bireyden sisteme yönelik şekilde tasarlanması ve işletilmesinin yerinde olacağı izlenmiştir. Sosyal değerin ortaya çıkması için sosyal gereksinimlere sahip bireylerin çözüm önerisini benimsemiş olması gerekir. Bu nedenle işletmenin kendisini paydaş olarak konunlandırmasının da becerilerin geliştirilmesinde işlevsel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, acquiring and developing process of capabilities of creating social benefits of operations in the scope of social innovation is investigated. Methods of how to provide strategic integrity which is required for social innovation process and how it is included in the process (public enterprises, nongovernmental organizations and other non-profit organizations, universities or other educational institutions) are evaluated. It is aimed to detect the position of adopted approaches and shopkeeping practices in scaling out the outputs of the process and scaling up the scale with the research. A qualitative method is preferred for the research. The case study is done in Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş. which is thought that it is making social innovations by the pre-interview made and confirmed by receiving expert opinions. Interviews, documents and area notes are data sources for the compilation completed in 12 months and 20 hours with eight directors. A descriptive analysis method is used. It is confirmed that financial sensibility of social innovation process is high as a result of the research and the efficiency of the process is increased as a commercial-qualified operation which is effective in the actions which could be associated with its goals is not participated. Mutual benefit creation is important. It is observed that social innovation process will be planned as from individual to the system and it will be proper to be operated. Solution offers of individuals who meet social needs in order to reveal social value must be adopted. So the positioning of the operation itself as a shareholder is also functional in improving the capabilities.