Why income inequality declined in Turkey: A theoretical approach
Türkiyede gelir eşitsizliği neden düştü: Teorik bir yaklaşım
  1. Tez No: 422933
  2. Yazar: VOLKAN SÜLEYMAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son 20 yılı aşkın süredir Türkiyede, Gini katsayısı ve Palma rasyosu kademeli olarak düşmüştür. Açıkça görülüyor ki gelir eşitsizliğinin bu aşağı yönlü trendi Türk vergi sistemiyle ilişkli değildir. Bu yüzden, bu çalışamada gelir eşitsizliğinin diğer faktörleri ve bileşenleri analiz edildimiş arasındaki ilişkiler gösterilmiştir. Gelir eşitsizliğinin alt başlıkları olan bölüşüm ve yeniden bölüşüm faktörleri analiz edilmiştir. Ayrıca, emeğin milli gelirden aldığı pay, özel sektörün karlılık düzeyi, sermaye yoğun üretimin getirdiği üretim metodlarındaki değişim ve sermayenin getiri oranı da gelir eşitsizliği ve gelir eşitsiliğini nasıl etkilediği bağlamında çalışılmıştır. Türkiyede gelir eşitsizliği üstüne gerek teorik gerekse amprik çalışmalar yetersiz düzeydedir. Bu çalışmada, makro faktörler ve gelir eşitsizliği verileri birlikte çalışılmıştır. İkame esnekliği, sermaye yoğun üretim süreci, emeğin milli gelirden aldığı pay, arasındaki ilişki gösterilmiş ve Türkiyede 1963'ten 2013'e, özellikle 2002-2013 arasında gelir eşitsizliğini nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Palma rasyosunun gelir eşitsizliğinin ölçülmesinde, Gini katsayına kıyasla daha iyi bir yöntem olduğu düşünüldüğünden Palma rasyosu da incelenmiş ve Palma rasyosundaki düşüşün Gini katsayındaki düşüten daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Emeğin milli gelirden aldığı payın artmasıyla gelir eşitsizliğinin de azaldığı tespit edilmiştir. Zaman serisi analizi yapmak için yeterli veri olmamasına ragmen, teori ve amprik analiz Türkiyede gelir dağılındaki düşüşün emeğin milli gelirden aldığı payın artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gini coefficient and Palma ratio in Turkey have gradually fallen over the last 20 years. Apparently, this downside trend is not related to the Turkish tax system. Thus other factors of income inequality are analyzed in this study. Distributive and redistributive factors of income inequality are analyzed. In particular, labor income share, markup, capital deepening, and rate of return on capital are analyzed with regard to the declining income inequality in Turkey. There is a paucity of theoretical and empirical analysis of income inequality in Turkey. In this study, macro factors and income inequality data are studied together. The relation between elasticity of substitution, capital deepening and labor income share is illustrated and analyzed how this relation affects income inequality in Turkey through 1963 to 2013, particularly 2002-2013. Palma ratio is deemed a better and deeper way of understanding income inequality. Despite Palma ratio and Gini coefficient are both tools for measurement of inequality, the decline in Palma ratio is more than the decline in Gini coefficient in Turkey. It is found that, increasing labor income share has an impact on declining income inequality. Despite the lack of data for time series analysis, theory and descriptive regression analyses show that declining income inequality in Turkey is related to the improvements in labor income share.