Yabancı dil öğretiminde eylem araştırmasına dayalı UBD (anlamaya dayalı tasarım) uygulamalarının öğretmenler ve öğrenciler üzerindeki yansımalarının incelenmesi
The investigation of the reflections of action research based ubd implementations in EFL teaching on teachers and students
  1. Tez No: 422945
  2. Yazar: NİHAL YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Sınırların her geçen gün biraz daha önemini yitirdiği ve uluslararası ilişkilerin en yoğun biçimde yaşandığı 21. yüzyılda, yabancı bir dil ve özellikle İngilizce bilmek zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Diğer birçok disiplinde olduğu gibi, yabancı dil öğretiminde öğretmenlerin profesyonel gelişimi, öğrenci motivasyonu, öğrenci başarısı gibi kavramlar bu süreçte döngüsel bir sebep-sonuç ilişkisi içinde, birbirlerinin gelişimi için itici güç işlevi görürler. Bu araştırmanın amacı UbD'nin (Anlamaya Dayalı Tasarım) öğretmenlerin profesyonel gelişimleri ile öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonları ve İngilizce başarıları üzerinde nasıl bir değişime neden olduğunu incelemektir. Araştırma iç içe geçmiş karma desenle yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön-test son-test kontrol gruplu deneysel desen, nitel boyutunda eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 10 öğretmen ve 436 öğrenci oluşturmaktadır. Eylem araştırmasına dayalı UbD çalışmaları çerçevesinde, öğretmenlere UbD konusunda eğitim verilerek, dört grup oluşturmaları ve gruplar halinde üçer tasarım geliştirmeleri, geliştirdikleri bu tasarımları geribildirimler doğrultusunda düzenledikten sonra sınıflarında uygulamaları sağlanmıştır. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak ders tasarımları, öz-değerlendirme yazıları, akran değerlendirme yazıları, araştırmacı notları, birebir görüşme, odak grup görüşmesi ve gözlem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Dörnyei (1990) tarafından geliştirilen, Mendi (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Motivasyon/Tutum Ölçeği ve öğrencilerin İngilizce başarı puanlarından elde edilmiştir. Toplanan nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analizi tekniği, nicel verilerin çözümlenmesinde kovaryans analizi ve bağımsız gruplarda t-testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen bulgular, eylem araştırmasına dayalı UbD çalışmalarının, öğretmenlerin tasarım yapma, tasarımları uygulama ve profesyonel gelişim süreçlerine olumlu katkılarda bulunduğunu, ayrıca öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonlarını artırdığını ortaya koymuştur. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen bulgular, UbD uygulamalarının, A ve B kuru öğrencilerinin yabancı dil öğrenme motivasyonları ile B kuru öğrencilerinin İngilizce başarıları üzerinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluştuğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Knowing a foreign language, especially English has become an essential need in the 21th century, when the boundaries have lost its importance and international relations have been intensified with each passing day. As in many other disciplines, also in EFL teaching, concepts such as teachers' professional development, students' motivation and achievement act as the driving force for the development of each other in a causal relationship. The purpose of this study is to investigate what kind of a change Understanding by Design (UbD) made on teachers' professional development, students' foreign language learning motivation and achievement. The study was carried out through embedded mixed method design. For the quantitative part, pre-test post-test experimental design was carried out while action research was instrumented for the qualitative part of the study. The participants of the study were 10 instructors and 436 students. Within UbD action research framework, the instructors received training, were divided into four groups and made three unit designs and implemented them in their classes after editing them in line with the feedback provided to them. As qualitative data collection tools, unit designs, self-reflection notes, peer review notes, field notes, one-to-one interview, focus group interview, and observation were used. The quantitative data of the study were collected through Motivation/Attitude Questionnaire, which was developed by Dörnyei (1990) and adapted to Turkish by Mendi (2009), and English success scores of the students. The qualitative data of the study were analyzed through descriptive and content analysis while the quantitative data of the study were analyzed through the analysis of covariance and independent samples t-test. The qualitative findings of the study indicated that UbD action plan had positive contributions to teachers' designing, implementation and professional development processes. The quantitative findings of the study indicated that UbD implementations had a significant effect on A and B level students' foreign language motivation and B level students' achievement in favor of the treatment group.