İtfaiyelerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: İstanbul Bağcılar İtfaiye Grup Amirliği örneği
Occupational health and safety applications at fire brigades: Istanbul Bağcılar Fire Brigade Group Directorship as an example
- Tez No: 422981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde iş kazaları ve meslek hastalıklarının artmasına bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına verilen önem gittikçe artmaktadır. Farklı iş kollarında farklı iş kazaları, meslek hastalıkları yaşanabilmekte bu da farklı risk değerlendirmelerini gerekli kılmaktadır. Değişen koşular ve yaşananlar bu konunun işgören, işveren ve devlet açısından değerlendirilmesini de gerekli kılmakta ve taraflara farklı yükümlülükler getirmektedir. Dolayısıyla konuya yönelik yasal düzenlemeler, işveren ve işgören bazında uygulanması gerekenler tüm taraflar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, itfaiyelerde iş sağlığı ve güvenliğinin önemine değinilerek, Türkiye'de itfaiye teşkilatlarının istasyonlarında ve itfai olaylar esnasında meydana gelebilecek kazalar, tehlikeli durumlar, riskler ve meslek hastalıkları iş sağlığı ve güvenliği açısından irdelenmiş, konuya yönelik alınan önlemler ve uygulamalar 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda İstanbul Bağcılar Bölgesi İtfaiye Grup Amirliğindeki iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları mevzuat ve uygulamalar kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance for occupational healt and Safety applications is increasing nowadays due to increase in work accidents and diseases caused by work conditions. Different work accidents in different work areas and different diseases caused by work conditions require different risk analyses. Changing conditions and accidents happened require both employers, employees and governments to evaluate occupational health and safety applications and impose different liabilities to both parties. For this reason, legal regulations regarding this topic, and cautions to be taken by both employees and employers have great importance. In this study, importance of occupational health and safety applications at fire brigades is addressed. Potential accidents, dangerous events which can take place at Turkish fire brigade stations and during fire extinguishing is analysed by the context of occupational health and safety applications. Moreover, risks and diseases caused by work, precautions taken regarding the topic is evaluated in terms of Occupational Health and Safety Law (Law No: 6331). In this context, occupational healt and Safety applications at Istanbul Bağcılar Fire Brigade Group Directorship is examined according to legal regulations and applications.