The relationship between mentoring functions and psychological empowerment: The role of trust and political skills
Mentorluk fonksiyonlar ve psikolojik güçlendirme ilişkisi: Güven ve politik beceri rolü
  1. Tez No: 423031
  2. Yazar: ELMİRA KABDULOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BAĞIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı mentorluk ve psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkide mentora olan güvenin ve mentorun politik becerisinin rolünü incelemektir. Özellikle, çalışmamız mentorluktan faydalanan çırağın mentoruyla ilgili pozitif güven algısı geliştireceğini ileri sürmektedir, bu ise sonrasında çırağın psikolojik güçlendirmesini olumlu şekilde etkileyecektir. Ayrıca çalışmamız, çırağın mentoru yüksek politik becerilere sahip olarak algılaması durumunda mentora olan güven ve psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkinin daha güçlü olacağını iddia etmektedir. Veriler Kazakistan'da yaşayan 151 çalışana yapılan çevrimiçi soru formu yoluyla toplanmıştır. Analiz sonuçları hipotezlerin desteklendiğini belirtmektedir. Çıraklar mentorluk fonksiyonlarından yararlandıkça mentorlarına daha fazla güvenmektedirler ve bu bilişsel-duygusal dayanak (güven) onların psikolojik olarak güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca, mentora olan güven bir kere oluşunca politik becerisi yüksek mentorlar çıraklarının işyerinde daha güçlenmiş hissetmelerini sağlayabilir. Bulgularımız yüksek politik becerilere sahip mentorların çırakların psikolojik güçlendirmesine katkı sağladığını sadece kişilerarası güven oluşturduktan sonra gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of trust in mentor and mentor's political skill on the relationship between mentoring functions and psychological empowerment. Specifically the study asserts that mentoring functions received by the protégé will form positive trust in mentor perceptions, which will positively affect psychological empowerment of the protégé. The study also claims that the relationship between trust in mentor and psychological empowerment will be stronger when the mentor is perceived to have high political skill by the protégé. Data were collected from 151 employees who live in Kazakhstan through an online survey form. The analysis indicates that hypotheses were supported. So, protégés increases their trust in their mentors as they get good mentoring functions and this cognitive and affective trust allows protégés psychologically empowered. In addition, once trust in mentor perceptions are formed, politically skilled mentors can make protégés to think and feel more empowered at the workplace. Our findings indicate that mentors with high political skill can increase psychological empowerment of the protégé only after establishing interpersonal trust.