Yapılandırılmış finans ve yapılandırılmış finansal ürünler üzerine bir inceleme
Structured finance and an investigation on structured financial products
- Tez No: 423044
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sınırların kalkmasıyla küreselleşen ticaret ve artan ticaret hacmi, sermaye piyasalarında hareketlenmeye sebep olmuştur. Bu hareketlenme piyasalardaki oyuncu sayısının artmasına, farklı beklentilerle farklı risk iştahlarına ve piyasalarda mevcut olan ürünlerin yetmemesine sebebiyet vermiştir. Bu durum finansal araçların gelişimini ve çeşitlenmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada piyasadaki yetersizliği önlemek amacıyla oluşturulan yapılandırılmış finansal ürünlere, kredi türevleri (KTT, KDT, TGT, KSO) ve menkul kıymetleştirmeye (VDMK, TBY) değinilmiştir. Bu amaçla söz konusu ürünler birinci bölümde genel hatlarıyla ele alınmış, ikinci bölümde konuyla ilgili bilgi detaylandırılmıştır. Son bölümde ise yapılandırılmış bir finansal ürün oluşturularak, konunun netleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By removing the borders, trade have become globalized and the volume of trade has increased. This situation caused in revival at financial markets. This revival results in more participants, different expectations, different risk appetite and insufficiency of the existing products in financial markets. This situation forced the financial products to be developed and diversified. In this study structured financial products, which are developed against the insufficiency in financial markets, credit derivatives (CDS, CLN, TRS, CSO) and securitization (ABS, CDO) are handled. For this purpose the products are handled in general at first section, in much more detailed form at second section. At the third and the last section, a structured financial product is developed with the aim to clarify the subject.