Farklılıkların yönetimi ve Genel Kurmay Başkanlığı barış için ortaklık merkezinde yapılan bir araştırma
Diversity management and a research conducted at Turkish General Staff, peace for partnership training center
  1. Tez No: 149361
  2. Yazar: SUAT BEGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Ana Bilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Suat BEGEÇ İşletme Yönetim ve Organizasyon Prof. Dr. Sadi Can SARUHAN Doktora - 1 8 Haziran 2004 Farklılıkların yönetimi, küreselleşme, bilgi, değer ÖZET Yönetim süreçlerinde ortaya çıkan farklılıklar, organizasyonların başarılarında önemli rol oynamaktadır. Farklılıklar; bireysel, organizasyonel ve yönetimsel alanlarda kendini göstermektedir. Bu farklılıkların ortaya çıkarılıp kullanılmasıyla yönetim anlayışlarına katkı sağlanabileceği düşünülmektedir. Araştırma; bireysel, organizasyonel ve yönetimsel farklılıkları belirlemek; küreselleşme, bilgi, değerler ve yönetime farklı yaklaşımların etkilerini ortaya çıkartmak; yöneticilerin, farklılıkları etkin olarak kullanmasını sağlamak amacıyla, değişik ülkelerden personelin bulunduğu Genelkurmay Başkanlığı Barış İçin Ortaklık Merkezinde anket uygulamasıyla yapılmıştır. Anket sonuçları; Lojistik Regresyon Yöntemine uygun olarak incelenmiştir. Farklılıkların yönetimi; farklılık ve yönetim olarak iki ana kavramdan oluşmaktadır. Farklılık kaynaklarının temelini; bireysel, organizasyonel, yönetimsel farklılıklar oluşturmaktadır. İnsanlar; fiziksel, zeka yeteneği, bireysel özellik, kültürel demografik olarak, organizasyonlar; yapısal ve işlevsel olarak farklılık göstermektedirler. Yönetimsel farklılıklar; siyasal farklılıklar, yöneticinin güç ve otorite kullanma biçimiyle, lider özellikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Yapısal, işlevsel, yönetimsel, örgüt kültürü ve bilgi yönetiminde farklılık yaratma stratejileriningeliştirilmesi sayesinde organizasyonlarda sinerji yaratılabilmektedir. Farklılıklar, yöneticilere avantajlar veya dezavantajlar sunabilmektedir. Küresel düşünce anlayışı ve evrensel değerler, yönetim ve organizasyon sistemlerini değiştirmektedir. Yönetici anlayışı yerini etkin liderliğe bırakmakta, insan kaynakları politikaları ve ekonomik sistemler değişmektedir. Amaçlardaki değişim, kurumsallaşma, uluslararası organizasyonlar ve çokuluslu şirketler örgütlenme anlayışına farklılık getirmektedir. Ancak, küreselleşme karşıtı düşünce anlayışları engel lenememektedir. Bilgi çağının ortaya çıkarttığı sosyal, kültürel ve ekonomik etkiler, bilgi işletmelerinin ortaya çıkmasına ve entelektüel sermayeye olan gereksinimin artmasına neden olmaktadır. Günümüzde, maddi değerler kadar, bireysel ve örgütsel değerler önem kazanmaktadır. Paydaşların tatmini ve değerleri, yöneticilerin gerçekleştirmesi gereken konuların başında gelmektedir. Ulusal ve uluslararası kriterler aracılığıyla evrensel kriterler oluşturulmaktadır. Vatandaş odaklı bürokrasi ve kural uygulanarak, istisnasız yönetim yaklaşımı gerçekleştirilmektedir. Bu yaklaşımlarla; yönetim anlayışına farklı bakış açısı getirilerek farklılık kaynaklan ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Yöneticiler; eğitim ve çalışma yaşamında fırsat eşitliği yaratarak, farklılıklara karşı hoşgörülü yönetim yaklaşımı uygulayarak başarıyı arttırabilmektedirler. Birbirine her yönüyle benzeyen birey, organizasyon, yönetim biçimi bulmanın zor olduğu günümüzde, yöneticiler; farklılıklarla birlikte yaşamak ve yönetmek zorundadırlar. m
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded Keywords : Suat BEGEÇ : Business Administration : Management and Organization : Prof. Dr. Sadi Can SARUHAN :Ph.D.- 18 June, 2004 :Diversity management, globalization, knowledge, values ABSTRACT The diversity emerging in management processes plays an important role in organizations' success. Diversity can exist at individual, organizational and managerial levels. It is considered that discovering and using diversity would contribute to the effectiveness of management approaches. In this research, by benefitting from the results of a survey, conducted on personnel from different countries at Turkish General Staff, Peace for Partnership Training Center in Ankara- TURKEY, it is aimed to determine diversity; to uncover the effects of various approaches on globalization, knowledge, values and management; and to aid managers in e ffectively utilizing diversity. The results of this study h ave been analyzed by using the Logistic Regression Method. Diversity must be defined and managed properly i n order to benefit from it. Diversity can be seen in people's physical, intellectual, personal, cultural and demographic characteristics; organizations' structural and functional dimensions, and manager's coercive power, authority, and leadership practices. Thus, managaing diversity effectively through the development of diversity-creating strategies instructural, functional, knowledge management and corporate culture leads to synergy in organizations. Global thinking and universal values gradually change management and organizational systems; organizations become institutionalized and international- oriented, and multinational corporations are formed. As a result,“the manager”concept is being replaced by an“effective leader”. Organizations that pay attention to global thinking and universal values would increase their success rate. The social, cultural and economic effects of the information era cause the emergence of knowledge enterprises and increase the demand for intellectual capital, information technology increases the productivity of national and international organizations. Nowadays, as personal and organizational values, along with material values gain importance, shareholders' satisfaction and values should be of primary importance for managers. The diversity sources have been decreased through an approach with unexceptional management and global criteria generated by the interactions between national and international criteria. By doing so, countries and organizations could manage cooperation and coordination. Equal opportunities in education and business life have been created for personnel's development in organizations. Tolerable management approach disseminates social and cultural diversities to increase success rate. Since it is hard to find individuals, organizations and management practices that are totally alike, managers should learn to live with diversity and rule diversity in order to gain success.