Kız teknik ve meslek liselerinde çalışan meslek dersi öğretmenlerinin iş doyumunda bazı demografik ve mesleki değişkenlerin rolü: Çankaya ilçesi örneği
The role of vocational and some demographic variables on job satisfaction of teachers of vocational education in the gi̇rls technical and vocational high scool: Example for Çankaya district
  1. Tez No: 423202
  2. Yazar: TAHİRE DEMİRCİ GÜNERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara ili Çankaya ilçesi sınırlarında eğitim veren, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kız Teknik ve Meslek Liselerinde çalışan meslek dersi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerini tespit etmektir. İkincil olarak araştırmaya katılan öğretmenlerin iş doyumu alt boyut düzeylerinin hangi demografik değişkenlere göre bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırma Ankara ili Çankaya ilçesinde yer alan Kız Teknik ve Meslek Liselerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri bu liselerde görev yapan 180 meslek dersi öğretmenlerine çalışma koşulları, yükselme koşulları, ücret koşulları ve birlikte çalışma koşulları alt boyutlarından oluşan toplam 40 soruluk İş Doyum Anketi ve kişisel bilgi formu uygulanarak elde edilmiştir. Öğretmenlerin cevapları SPSS 21 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ise betimsel istatistikler hesaplanmış, t-testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney, Levene Testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen istatistik test sonuçlarına göre öğretmenlerin çalışma koşulları ile yaş, eğitim durumu, meslekteki hizmet süresi ve branş, yükselme koşulları ile kurumdaki hizmet süresi ve branş, ücret koşulları ile branş, birlikte çalışma koşulları ile eğitim durumu ve branş arasında anlamlı bir fark olduğu, boyutların diğer değişkenlerle aralarında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda meslek dersi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin normal düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Boyutlar açısından iş doyumu değerlendirildiğinde iş doyum seviyeleri, çalışma koşulları normal, yükselme koşulları normal, ücret koşulları düşük ve birlikte çalışma koşulları normal düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly, the aim of this investigation is to determine the level of job satisfaction of teachers in The Girls' Technical and Vocational High School under The Ministry of Education in Çankaya, Ankara. Secondly, sub dimensional levels of job satisfaction of the teachers is researched regarding their demographic variables. The investigation was carried out in The Girls' Technical and Vocational High Schools in Çankaya. The survey data were obtained from 180 teachers at these schools by applying personal information form and questionnaire which consist of 40 questions including sub dimensions such as promotion, working, payment and cooperation conditions. The answers were analyzed by using SPSS 21 program. As to data analyze, it was calculated descriptive statistics and t-test, Kruskal Wallis, Mann Whitney, Levene Test and analysis of variance (ANOVA) was applied. According to the statistical analysis, it was found that there were meaningful differences between the working conditions and age, educational background and tenancy with branch, promotion criteria and tenancy with branch, payment conditions and branch, cooperation conditions and educational background with branch, but there were no meaningful differences between the dimensions and other variables. According to the investigation, It has been revealed that the level of job satisfaction is normal. Having been evaluated job satisfaction in terms of dimensions, level of job satisfaction, working conditions, promotion criteria and cooperation conditions were found as normal, but payment conditions was determined as low level.