Pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship between positive psychological capital and organizational citizenship behavior: A study on healthcare workers
- Tez No: 423201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın temel amacı, çalışanların sahip oldukları pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi inceleyerek ortaya koymaktır. Bu nedenle yardımcı sağlık çalışanlarının katılımı ile bu araştırma gerçekleştirilmiştir.Çalışma, tanımlayıcı nitelikte olup anket ve ölçeklerin istatistiksel analizinin gerçekleştirilmesi yöntemi ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları katılımcıların demografik özelliklerini içeren genel bilgi formu, Basım ve Şeşen (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Vatandaşlık Davranış Ölçeği”, Çetin ve Basım (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Psikolojik Sermaye Ölçeği”nden oluşmaktadır. Araştırmanın evreni ve örneklemi sırasıyla toplam 784 (722'si hemşire ve 62'si teknisyen) ve 245 (197 hemşire ve 51 sağlık teknisyeni) yardımcı sağlık çalışanından oluşmaktadır. Çalışmada Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk normallik testleri, hipotezler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi, Levene's testi ve t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between organizational citizenship behavior and positive psychological capital owned by the employees. Therefore, the survey was conducted with the participation of health workers.The study is a descriptive research that were conducted by the method of statistical analysis of the questionnaire, and scales. Data collection tools consist of general information form in which demographics of the participants involved,“Organizational Citizenship Behavior Scale”adapted to Turkish by Basım and Şeşen (2006) and“Psychological Capital Scale”adapted to Turkish by Çetin and Basım (2012). The population, and the sample of the study consist of 784 (722 nurses and 62 technicians), and 245 (197 nurses and 51 technicians) assistant health care workers consequently. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk normality tests and Pearson correlation, Levene's test, and t-test were used to find out the relationship between hypothesis. A positive correlation between positive psychological capital and organizational citizenship behavior has been found as a result of surveys and statistical tests applied tohealth care professionals.