İrlanda ile İngiltere arasında yürütülen IRA terör müzakereleri ve kullanılan metinlerin söylem analizi
A discourse analysis of the negotiations between England and Ireland
- Tez No: 423478
- Danışmanlar: DR. EYYÜP YAŞAR KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İngiltere ve IRA arasında geçmiş dönemde başlayan terör müzakereleri 1997 Mayıs ayında Tony Blair'in seçimi kazanmasıyla hız kazanmış ve 1997 Temmuz ayında IRA tekrar ateşkes ilan etmiştir. 10 Nisan 1998 tarihinde Hayırlı Cuma Anlaşması İngiltere ve İrlanda arasında imzalanarak referanduma sunulmuştur. Tarafların müzakere sürecinde yaptıkları talep ve verdikleri ödünler araştırma konumuzu oluşturmaktadır. Bu talep ve ödünlere ulaşmak için; İngiltere'den The Guardian, İrlanda'dan The Irish Times ve Amerika Birleşik Devletleri'nden The New York Times gazetelerinde yer alan haberler“Eleştirel Söylem Analizi”yöntemiyle incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde giriş ve problem durumu açıklandıktan sonra ikinci bölümde“söylem”kavramı ve“söylem analizi yöntemi”ile ilgili teorik bilgiler sunulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde IRA terör örgütünün tarihsel süreci anlatılmıştır. Dördüncü bölümde The Guardian, The Irish Times ve The New York Times gazetelerinde yayımlanan müzakere süreci ile ilgili haberlerin Teun van Dijk'ın“eleştirel söylem analizi”yöntemi ile analizi yapılmıştır. Analiz sonrasında elde edilen bulgular tezin sonuç bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The terror negotiations between Britain and IRA which had started previously gained momentum by Tony Blair's election victory in May 1997, and IRA again declared a ceasefire in July 1997. On April 10, 1998 Good Friday Agreement was signed and submitted to a plebiscite. This study covers the demands and concessions between the parties. The negotiation process was examined through a critical discourse analysis method on news published in The Guardian from Britain, The Irish Times from Ireland and The New York Times from the U.S. After an introduction the first part of the Thesis explains the problem. The second part of the thesis includes theoretical information on“discourse”and“discourse analysis”. In the third part history of IRA is told. In the fourth part, the analysis of the published news on the negotiation process in The Guardian, The Irish Times and The New York Times was carried out through Teun van Dijk's critical discourse analysis method. The findings of the analyses were discussed in the conclusion part.