Analysis of Ufuk University preparatory school students' English speaking levels according to the speaking criteria of the CEFR
Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çeçevesi konuşma kriterlerine göre Ufuk Üniversitesi hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin analizi
  1. Tez No: 423531
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çerçevesi kriterlerine göre 2014-2015 akademik yılı Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin konuşma becerilerinin analizidir. Konuşma analizi için, Ufuk Üniversitesi'nde 2014-2015 akademik yılında hazırlık okulunda okuyan 320 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket sonuçları istatistik olarak değerlendirilmiştir.Araştırmada Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çerçevesi kriterlerine göre A1 konuşma kriterlerinde kendilerini daha yetkin gördükleri saptanmıştır.Bir başka deyişle, öğrencilerin bulundukları genel İngilizce düzeyleri yükseldikçea konuşma becerilerindeki yeterliliklernin düşme eğiliminde olduğu görülmüştür.Araştırmada,Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin Avrupa Diller için Ortak Başvuru Çerevesi konuşma kriterlerine göre değerlendirilmesinde görüşlerinin aşağıdaki gibi olduğu tespit edilmiştir. A1 Karşılıklı Konuşma : X=4.15 A1 Sözlü Anlatım : X=4.00 A2 Karşılıklı Konuşma : X=3.42 A2 Sözlü Anlatım : X=3.89 B1 Karşılıklı Konuşma : X=3.16 B1 Sözlü Anlatım : X=3.00
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the speaking level of Ufuk University Preparatory School students' in the academic year 2014-2015 according to the speaking criteria of the Common European Language Framework of Reference for Languages. For the speaking analysis, a questionnaire was administered to 320 Preparatory School students at Ufuk University in the academic year of 2014-2015.. The results of the questionnaires were assessed statistically. The findings in the research indicate that students think they are competent with the A1 speaking criteria the most according to the CEFR. In other words,as the students reach higher levels of competencies in their current levels (A1,A2,B1), the means that show their speaking performance levels tend to go down. Ufuk University Preparatory School students' speaking levels according to the the Common European Language Framework of Reference For Languages Speaking Criteria are as follows: A1 Spoken Interaction: X=4.15 A1 Spoken Production: X=4.00 A2 Spoken Interaction: X=3.42 A2 Spoken Production: X=3.89 B1 Spoken Interaction : X=3.16 B1 Spoken Production : X=3.00