1960-1980 dönemi Türkiye solunun Kıbrıs politikası
Turkish left's Cyprus policy during the 1960-1980 period
  1. Tez No: 423622
  2. Yazar: İHSAN ÖMER ATAGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
27 Mayıs askeri müdahalesinin ardından Türk siyasal hayatında daha geniş bir yer edinen Türkiye solu, iç politik meselelere olduğu kadar dış politik meselelere de yakın ilgi göstermiştir. U2 olayı, Jüpiter Füzeleri ve Johnson Mektubu ile başlayan değişim süreci Türkiye solunu yakından ilgilendirmiştir. NATO üyeliği ve İkili Anlaşmalar meseleleri üzerinden başlayan tartışma süreci Kıbrıs meselesine kadar uzanmıştır. Bu tartışma ortamı her ne kadar solun iktidarla bir mücadelesi olarak başlasa da süreç içinde bir iç tartışma niteliği de kazanmıştır. Genel olarak bakıldığında homojen bir görüntü verdiği iddia edilen Türkiye solunun aslında iddia edildiği kadar homojen olmadığı Kıbrıs meselesi örneğinde de netleşmektedir. Solun farklı kanatlarının farklı kavramları merkeze alarak değerlendirdiği Kıbrıs meselesi, bu konuda düşünsel ortaklığın oldukça sınırlı olmasını da beraberinde getirmiştir. Bu dönemde Türkiye solunun Kıbrıs meselesi ile olan ilişkisi gerek Türkiye solunun kendi içindeki bölünmelerini anlayabilmek, gerekse Türk dış politikasını muhalif bir gözle anlayabilmek için oldukça önemli örneklerle doludur.
Özet (Çeviri)
The Turkish Left, which gained a larger place in Turkish political life after the coup d'état of May 27, has expressed close interest in foreign policy issues as well as domestic political issues. The process of change, starting with the U2 incident, Jupiter Missiles and Johnson Letter involved the Turkish Left closely. This platform of debate, albeit has started as a struggle of the left with government, it was qualified an internal debate character in the process. In a general sense, it is clarified in the Cyprus Issue sample that the Turkish Left, in which alleged to make a homogenous image, was not as homogenous as it subjected to. The Cyprus Issue that was evaluated by the different wings of left with different concepts brings with the limited intellectual partnership in this subject. To understand both the fragmentation in Turkish Left and the Turkish foreign policy in a dissident position, the relationship of the Turkish Left with the Cyprus Issue replete with significant samples in this period.