Otel işletmelerinde presenteeism sorunu: Algılanan örgütsel destek ve iş-aile çatışması açısından bir inceleme
Presenteeism problem in the hotel enterprises: An investigation of perceived organizational support and work-family conflict
- Tez No: 423638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, algılanan örgütsel destek, iş-aile çatışması (iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması) ve presenteeism kavramları arasındaki ilişkilerin ortaya konulması ile algılanan örgütsel destek ve iş-aile/aile-iş çatışması değişkenlerinin presenteeism davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 402 kişinin katılımıyla anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulamadan elde edilen veriler; frekans, korelasyon ve çoklu regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda; algılanan örgütsel destek ile presenteeism arasında negatif yönlü ve anlamlı, iş-aile ve aile-iş çatışmaları ile presenteeism arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan örgütsel desteğin presenteeism üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, iş-aile ve aile-iş çatışmalarının presenteeism üzerinde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Presenteeism, algılanan örgütsel destek, iş-aile çatışması, aile-iş çatışması, turizm
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship among the perceived organizational support, work-family conflicts (work-family conflict and family-work conflict) and presenteeism, and to examine the impact of perceived organizational support and work-family/family-work conflict on the behavior of presenteeism. For the purpose of the study, a research was conducted on 402 employees in five stars hotels in Antalya. For the purpose of the study, frequency analysis, correlations and multiple regression were conducted. The findings suggest that there is a significant, negative relationship between perceived organizational support and presenteeism. The findings also suggest that there is a significant, positive relationship between work-family conflict/family-work conflict and presenteeism. Further, the results show that work-family and family-work conflicts have significant effects on presenteeism, whereas perceived organizational support has insignificant effects on presenteeism. Key Words : Presenteeism, perceived organizational support, work-family conflict, family-work conflict, tourism