Oyun kuramı ile süper ligin üç büyük İstanbul takımı için 2009-2010 sezonu durum analizi
Game theory with super league's big three Istanbul teams for the 2009-2010 season situation analysis
- Tez No: 423643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknoloji ve bilimin hızlı gelişimi ile rekabet kavramı birçok alanda kendini daha çok hissettirmeye başlamıştır. Özellikle futbol gibi birçok rakibin belli bir amaç uğruna ter döktüğü bir platformda belirgin biçimde baş göstermiştir. Rekabet arttıkça daha önceleri daha az etkenle daha büyük başarılar elde eden kulüpler artık bunu başaramaz hale gelmişlerdir. Bu alanlardaki karar mekanizmaları farklı araçlar kullanarak kendilerini geliştirme yoluna gitmişlerdir ve başarılı olmak için daha büyük adımlar atmaya başlamışlardır. Bu çalışmada bu gelişen dünya göz önüne alınarak etkenlerin futbol kulüpleri üzerindeki etkisi hesaplanmaya çalışılmış ve bir çözüme ulaşılmaya çalışılmıştır. Analitik hiyerarşi yöntemi ile verilerin toplanması ve analizi yapılmış daha sonra oyun kuramı yaklaşımı ile bu veriler analiz edilerek kriterlerin etkileri ve en etkin strateji belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of science and technology the concept of rivalry began to appear more in many areas and this consept of rivalry appears especially on a platform such as football where the opponents compete and sweat for a purpose. As the competition increases the football clubs which achieved more success with less factors can not do it anymore. Desicion mechanism in these areas is headed to improvement by using different resources and started to take effectual steps to be successful.In this study the devoloping world has taken under consideration to calculate the influence of the factors on football clubs and tried to find a solution. Data collection and analysis are done by the analytic hierarchy method then with the game theory approach these datas are analyzed to determine the effects and the most effective strategy.