Elektronik pazarlamanın tüketicilerin satın alma davranışları üzerine etkisi, Türkiye ve Azerbaycan'da üniversite öğrencileri üzerine bir uygulama
Effects of electronic marketing on purchasing behaviors of consumers, application on students of university in Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 423661
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son dönemler teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler dünyada internet kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bununla da yeni alışveriş olgusu ortaya çıkmış ve işletmelerin pazarlama araç ve yöntemlerinde değişim yapmalarını gerekli kılmıştır. Değişen şartlarda tüketicilerin elektronik pazarlarda alışveriş yapma davranışlarında çok önemli farklılıklar ortaya çıkmaktadır. İşletmeler rekabet üstünlüğünü sağlamak için elektronik pazarlarda bulunan tüketicileri iyi anlamalı, onların satın alma davranışlarına hangi elektronik pazarlama faaliyetlerinin daha çok etki ettiğini araştırmalıdırlar. Bu çalışmada, elektronik pazarlamanın tüketicilerin satın alma davranışları üzerine etkisi incelenmiş, elde edilen bulgular iki ülke; Azerbaycan ve Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Anket çalışması toplamda 400 üniversite öğrencilerine uygulanmıştır. Türkiye'de Gazi üniversitesinden 315 ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinden 185 öğrenci katılmıştır. Veriler SPSS 22 istatistiksel programlar kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar iki farklı ülkedeki üniversite açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistiksel teste göre, elektronik pazarlama boyutlarında ülke değişkeni bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Ortalamalar incelendiğinde boyutlarda Türkiyeli öğrencilerin cevaplarına ait ortalamaların Azerbaycanlı öğrencilere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Elektronik pazarlara yönelme nedenleri ve elektronik tutundurma faaliyetlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisi doğrusal regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Her iki değişkenin tüketici davranışlarına olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid growth in technological industry in recent years has led to the spread of Internet usage in the world. Thus the new shopping phenomenon emerged and it has made essential to make changes in the businesses of marketing tools and methods. In changing conditions very significant differences has come in view on consumer shopping behavior on the electronic markets. Furthermore, in order to have competitive advantage, the companies should well understand the needs of consumers and also they should investigate which marketing activities have a significant impact on consumer behavior. Moreover, in current research, effects of electronic marketing on purchasing behaviors of consumers have been examined and the findings have been evaluated in terms of two countries, Azerbaijan and Turkey. 400 students from two universities have been involved in the survey of current study; 315 students from Gazi University in Turkey and 185 students from Azerbaijan State University of Economics in Azerbaijan. The analysis of data is based on SPSS 22 version statistical tool and the outcomes have been compared in terms of both countries. When means are analyzed, it was determined that the average of Turkish students answers in electronic marketing dimensions are higher than Azerbaijani students. The reasons for turning to electronic markets and electronic promotional activities effects on behavior of consumers were analyzed by linear regression. Positive effects of variables on consumer behaviors have been identified in current research