Rekabetin karşılaştırmalı üstünlükler teorisi ve rekabet araçları
Comparative advantage theory of competiton and competition tools
  1. Tez No: 423677
  2. Yazar: TUBA YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışma kapsamında Hunt ve Morgan (1995) tarafından geliştirilen aynı zamanda Kaynak Temelli Yaklaşımın temelini oluşturan Rekabetin Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisi açıklanmıştır. İşletme için bir kaynak olan pazar oryantasyonu ele alınmış ve karşılaştırmalı üstünlük yaratıp yaratmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın amacı pazar oryantasyonu ile üstün finansal performans arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Örneklem, Türkiye'de sanayi bakımından öne çıkmış üç il içinden 302 işletmeye ulaşılmıştır. Araştırma yöntemi olarak açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Sonuç olarak pazar oryantasyonunun işletme için üstün finansal performans yarattığına böylece işletmeye karşılaştırmalı üstünlük sağladığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Comparative Advantage Theory of Competition which is developed by Hunt and Morgan (1995), and also is the basis of resource based view is explained. Market orientation as a resource for businesses is discussed and whether the market orientation creates superior financial performance is explored. The purpose of the study is to explore the relationship between market orientation and superior financial performance. Our sample size consists of 302 businesses which are prominent in their industries and placed in three cities in Turkey. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and structrual equation modelling are used as the research method. Consequently, it is found that market orientation creates a superior financial performance for the business and thus it provides comparative advantage to the business