Esnek çalışma uygulamalarının örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Demografik değişkenlere göre sağlık sektöründe sağlık profesyonelleri harici personel üzerinde bir uygulama
The relationship of flexible working arrangements with the organizational commitment: An application for the health sector personels (except health professionals) considering the demographic variables
- Tez No: 423708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüz çalışma hayatında işletmelerin en önemli sorunlarından birisi örgütsel bağlılıktır. Kurumlar örgütsel bağlılığı arttırmak için farklı stratejiler uygulayarak verimli çalışma modelleri geliştirme zorunluluğu duymuşlardır. Bu zorunluluğa iten başlıca sebepler olarak teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması, küreselleşme, hizmet sektöründeki ekonomik gelişmeler, iş gücü niteliğinin değişmesi, çalışanların bilinçlenmesi ve ihtiyaçlarının artması, sendikal faaliyetler ve hukuki mevzuların işlerlik kazanması gibi nedenler sayılabilir. Ayrıca çalışanların yoğun iş hayatı ile beraber sosyal ihtiyaçlarına daha çok zaman ayırabilmeleri, daha az stres altında daha mutlu çalışmak istemeleri, onları çalışma hayatında seçici kılmıştır. Bu nedenlerle günümüzde esnek çalışma uygulamaları kendini göstermiştir. Esnek çalışma modelleri ile işverenler mevcut çalışanlarına, onların örgütte daha uzun kalmalarını sağlayabilecek farklı çalışma alternatifleri sunabilmektedir. Çalışanlar da kendilerine uygun olan çalışma sistemini seçebilecek, ailesine ve sosyal aktivitelere daha uzun zaman ayırabilmektedir. Bu çalışmada yukarıda değinilen faktörler ve durumlar göz önüne alınarak çalışanların örgütsel bağlılığı ile farklı esnek çalışma modelleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde sırası ile esnek çalışma modelleri ve örgütsel bağlılık kavramlarına ait tanımlamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmada, kapsam olarak belirlenen sağlık sektöründe çalışan personelin, esnek çalışma modellerine bakış açıları ve örgüte olan bağlılığı ile bu iki yapı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket soruları üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcılara ait demografik değişkenler yer almaktadır. İkinci bölümde esnek çalışma ile ilgili sorular yer almakta olup üçüncü bölümde ise örgütsel bağlılığa yönelik sorular sorulmuştur. Örgütsel bağlılığa ilişkin sorular Allen ve Meyer tarafından 1991 yılında geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan anket sağlık sektöründe çalışan (sağlık profesyonelleri harici) 224 personele yapılmış olup anket sonuçları SPSS 22.0 paket programına girilerek çalıştırılmıştır. Araştırma sonucuna göre esnek çalışma uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasında zayıf, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in today's work life is organizational commitment. In order to increase the organizational commitment, enterprises have to develop more efficient working models by applying different strategies. Pushing the main reasons for this requirement might be counted as follows; development of technology, increase of competition, globallization, economical progress in service sector, changing in the nature of work force, rising the awareness and needs of workers as well as the development of labor unions and laws. In addition, the workers also have become selective to balance between busy working life and spending more spare time in their social activities with minimum stress but also maximum happiness. For these reasons, flexible working practices have appeared, nowadays. Thanks to the flexible working models, employers are able to offer different working alternatives that would allow employees to remain longer in their organization. Employees are also able to select the appropriate operating system; hence, they will be able to devote more time to their families and social activities. In this study, considering the factors and situations stated above, the relationship between organizational commitment and different flexible working models has been examined. The study consists of three parts. In the first and second parts, conceptual definitions of flexible working models and organizational commitment are made, respectively. At the third part of the study, the perspective of the staff working in health sector, which is identified as the scope of this study, has been examined in terms of the relationship between flexible working models and organizational commitment. The research has been conducted by survey method. Questionnaire consists of three sections. In the first part, demographic variables of the participants are determined. In the second and the third sections, the questions about the concepts of flexible working and organizational commitment are asked, respectively. The qustions about organizational commitment have been prepared using the scale of organizational dedication developed by Allen and Meyer in 1991. The survey was distributed to 224 employees working in health sector (except health professionals). The survey results were entered and run using the software package of SPSS 22.0. As a result of the study, a meaningful weak and positive directed relationship between flexible working practices and organizational commitment has been obtained.