2001 sonrası ADD'nin Afganistan'da sosyal ve siyasi hayata etkileri
The effect of the USA on social and political life in Afghanistan after 2001
- Tez No: 423713
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Afganistan'ın tarihine baktığımızda savaşlarla anılan ve bir türlü istikrara kavuşmayan ülke konumunda olmuştur. Ülkenin en önemli özelliklerinden olan tampon bölge olma özelliği ve bu konumun ülkeye getirmiş olduğu dezavantajlar her zaman ülkenin kaderine hâkim olmuştur. Afganistan 1919'da bağımsızlığını İngilizlerden kazansa da bu istikrarın ömrü uzun sürmemiştir. SSCB'nin Afganistan'ı işgalinden sonra yaşanan gerginlikler ve insan ölümleri yaklaşık 10 yıl sürmüş ve bu süreçte de birçok insan ya ölmüş ya da ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Ülkedeki istikrar Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı terk etmesiyle de ülkede bir siyasi istikrardan bahsetmek mümkün değildir. Çünkü bu süreçte de ülke içindeki silahlı güçler iktidar paylaşımı için yine savaşmış ve ülkede benzeri bulunmayan kanlı sahnelere şahit olmuştur. Ülke genelinde savaş sürerken Taliban denen bir grup ülkenin %95 hâkim olmuşlardır. 2001 yılına gelindiğinde, Taliban güçlü konumda olmuştur. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Merkezi ikiz kulelere yapılan terör saldırısı sonucunda Amerika Başkanı, George W. Bush'un açıklamasıyla Afganistan'da kalıcı özgürlük ile düğmeye basılmış ve Afganistan'a müdahale etme gerekçesi meşruiyet kazanmıştır. Böylelikle ABD, Ekim 2001 yılında Afganistan'a müdahale etmiş ve Taliban ülkenin siyasi arenasından kısa sürede temizlenmiştir. Amerika ve Batılı devletlerin yapmış olduğu bu girişimler neticesinde her ne kadar Afganistan'da yeni bir süreç başlamış olsa da bu sürecin gidişatı tahmin edildiği kadar kolay olmamıştır. Ülkenin her tarafında Amerikan karşıtı grupların tekrar Taliban saflarında yer alması ve bu gruplar gelirinin büyük kısmının uyuşturucudan elde etmesi, ABD ve NATO güçlerinin ülkedeki faaliyetlerinin önünde büyük engel teşkil etmiş ve hızlı gitmesi gereken sürecin gidişatını sekteye uğratmıştır.
Özet (Çeviri)
History of Afghanistan is marked by continuous wars and insecurity. The country has always been affected for being a buffer zone and has suffered from its consequences. Although Afghanistan declared its independence from Great Britain in 1919, peace and security did not last long. Following the Soviet Union's invasion of the country, wars have continued for approximately ten years. During this period of time, countless people have been killed and millions were forced to flee. However, one cannot talk about security after withdrawal of the Soviet Union's military forces as well, because different fractions armed under command of warlords and engaged in conflicts against each other. This again, led the country to the bloody wars which were followed by the emergence of the Taliban movement. In 2001 the Taliban turned into a strong group and conquered almost 95% of Afghanistan. The 9/11 terroristic attacks legalized invasion of Afghanistan by USA. As a result of these anti-Terroristic attacks the Taliban's government was defeated and they were removed from the political scene of the country in short-term. A new era was commenced for Afghanistan after Western powers entered the country. However, in the different parts of the country opposition group allied with Taliban against US military forces. The Taliban are being supported financially by drug trade, which provides obstacle for activities of USA and NATO and delay the process of stabilization in the country.