İran ekonomisinde enflasyonun tarihsel belirleyicileri
  1. Tez No: 423714
  2. Yazar: NEGAR AREFNİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada İran ekonomisindeki enflasyonun nedenleri araştırılmıştır. Enflasyon İran ekonomisinin en önemli problemlerinden biridir. Uzun sürede devam eden enflasyonla birlikte ortaya çıkan durgunluk ekonomide stagflasyona neden olmuştur. Enflasyonun etkisini ve nedenlerini incelemek için,1991-2012 yıllar arası İran enflasyonunu etkileyen faktörler tarihsel olarak analiz edilmiştir. Bu amaçla seçilen dönemde üç aylık veriler toplanarak İran enflasyonunu etkileyen değişkenler zaman serilerini kullanarak regresyon yöntemiyle Eviews yazılımı ortamında incelenmiştir. İran Riyali'nin Amerikan Dolarına olan döviz kuru, dar anlamda M1 parasal büyüklüğü ve dünya ithalat fiyat endeksi bağımsız değişkenler olarak seçilmiş ve her değişkenin enflasyon üzerindeki oransal etkisi incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre uzun dönemde enflasyon üzerinde en etkili olan bağımsız değişkenin döviz kuru olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Enflasyon, döviz kuru, dünya ithalat fiyat endeksi, para hacmi
Özet (Çeviri)
In this study the main reasons of Iran economy's Inflation have been investigated. Inflation is one of the main problems in Iran's economy. During a long period, continuous inflation and emerging recession in economy has led to stagflation condition. To investigate the Inflation effects on Iranian economy and the related reasons, factors affecting inflation in Iran for the period of 1991-2012 0n quarterly basis have been analyzed historically. For this purpose, the selected data have been collected and analyzed with regression analisis methods (OLS) considering three-month period in Eviews software environment. As the collected data are time-series, exchange rate, currency volume (M1), world import price index have selected as independent variables and the relative effect of each variable has been examined on inflation. Analysis results show that, exchange rate as an independent variable is the most effective reason on the İran economy's Inflation in long-term. Key Words : Inflation, exchange rate, Import price index, currency volume