Su tasarrufu sağlayan kademeli batarya tasarımı ve akış analizi
Design of gradual faucet for providing water saving and flow analysis
- Tez No: 423797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, aç-kapa bataryalarda debi kontrolünün kademeli olarak sağlanması amacıyla bir mekanizma tasarlanmış ve elle açılıp – kapatılabilen bir bataryaya uygulanmıştır. Batarya içerisine yerleştirilen mekanizma ile batarya her açılmaya çalışıldığında kartuş açısını 14o ve 21o açılmasını sağlayarak kademelendirmiştir. Kademeli Batarya'nın çalışmasını test etmek için bir deney düzeneği kurulmuştur. Kurulan deney düzeneğinde yapılan deneyler sonucunda, tasarlanan Kademeli Batarya da farklı debilerde oluşan basınç düşüş değerleri her kademe için ayrı ayrı elde edilmiştir. Kademeli Batarya'nın üç boyutlu akış analizi sayısal olarak yapılmıştır. Solidworks ortamında katı modeli oluşturulan Kademeli Batarya'nın farklı kademeler için basınç düşüşü ve hız dağılımlarını belirlemede Ansys-Fluent programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen deneysel ve sayısal sonuçlar karşılaştırılmış ve iyi bir uyum sağlanmıştır. Bu çalışma ile Kademeli Batarya üzerinde yapılabilecek tasarım değişikliklerinde ve benzer uygulamalarda, doğrudan Ansys-Fluent programı kullanılarak basınç düşüş değerlerinin elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a mechanism has been designed to gradually provide flow control in on-off faucet, and a faucet that is manually activated has been applied. Through the mechanism placed in the faucet, it was cascaded by providing that the angle of the faucet cartridge opened as 140 and 210 when the faucet opened at every turn. An experimental setup was established to test the operation of the Gradual Faucet. As a result of conducted experiments in the established experimental setup, pressure drop values in different flow rate in designed gradual faucet were obtained separately for each stage. Three-dimensional flow analysis of Gradual Faucet was made numerically. Ansys-Fluent program was used to determine pressure drop for different stages and velocity distribution of Gradual Faucet, the solid model of which is created in Solidworks. As a result,the obtained experimental and numerical results were compared, and it was observed that they were concordant. It was shown thatvalue of pressure drops could beobtained in the design changes to be made on the faucet and in similar applicationsby directly using Ansys-Fluent software.