Oktahedral mononükleer cobalt(II) komplekslerde manyetik momente hacımsal etkinin katkısı
Ooctahedral mononuclear cobalt(II) in complexes contribution of the volumetric effect to magnetic moment
- Tez No: 424326
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde yüksek spin (HS) oktahedral Co(II) iyonlarının hacımsal büyüklüğünün manyetik momente etkisi incelenmiştir. Yüksek spin (HS) oktahedral Co(II) komplekslerinin deneysel değerleri 3.87-5.2 BM. arasında değişmektedir. Deneysel verilerde elde edilen yüksek spin oktahedral Co(II) komplekslerinin molekül ağırlığı ve μ_eff değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki; yüksek spin oktahedral Co(II) komplekslerde, ligandın değeri arttıkça, manyetik momente katkının en çok spinden geldiği görülmektedir. Co(II) iyonu 4F9/2 terimsel gösterimine sahiptir. Yüksek spin (HS) oktahedral Co(II) iyonunun üç tane eşleşmemiş elektronu olduğundan manyetik momenti μ_eff=√15=3.87 B.M.'dir. Yüksek spin (HS) oktahedral yapıda sadece manyetik momentte gelen katkı iki şekilde ifade edilir. Birincisi spin kuantum sayısı (S)'den, ikincisi ise eşleşmemiş elektron (n)'den ileri geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the high spin (HS) octahedral Co(II) effect on the magnetic moment of the volumetric size of the ions was investigated. High spin (HS) octahedral Co(II) complexes experimental values of 3.87-5.2 BM. between varied. Obtained from experimental data octahedral high spin Co(II) molecular weight of complex and μ_eff values were calculated. The results indicate that; octahedral high spin Co(II) of the complex, value increases ligand it is seen that the most spin contribution to the magnetic moment. Co(II) ion has the terminological representation of 4F9/2. High-spin (HS) octahedral Co(II) is three unpaired electrons in the ion magnetic moment μ_eff = √15 = 3.87 B.M. High-spin (HS) octahedral structure, the only contribution from the magnetic moment is expressed in two ways. First is the number of quantum spin (S), the second is considered that from unpaired electrons (n).