Mikro öğretim ders imecesi yöntemiyle matematik öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin gelişimlerinin incelenmesi: Geometrik cisimler örneği
Investigation development of prospective mathematic teachers' technological pedagogical content knowledge by micro teaching lesson study: The case of solid objects
  1. Tez No: 463094
  2. Yazar: RUHŞEN ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu araştırmanın amacı dinamik bir yazılım (GeoGebra 3D) ile oluşturulan ortamda Mikro Öğretim Ders İmecesi yönteminin ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının geometrik cisimler konusunda TPAB düzeylerinin gelişimine etkisini araştırmaktır. Araştırma nitel (durum çalışması) olarak tasarlanmış ve Mikro Öğretim Ders İmecesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları bir devlet üniversitesinde öğrenimine devam eden üç ilköğretim matematik öğretmeni adayıdır. Katılımcıların seçiminde amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu, ders planı, mikro-öğretim ve her bir veri toplama aracı sonrası yapılan yapılandırılmamış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Öğretmen Adayları TPAB Gelişim Modeli baz alınmış ve betimsel analiz kullanılmıştır. Her bir veri toplama aracındaki verilerin analizi için model doğrultusunda geliştirilen veri analiz araçları kullanılmıştır. İlk olarak katılımcıların müdahale öncesi geometrik cisimler konusuna yönelik TPAB düzeyleri belirlenmiştir. Bunun için öğretmen adayları yarı yapılandırılmış görüşme formunu doldurmuşlardır. Ardından geometrik cisimler konusunda kazanım veya kazanımlar belirleyerek ders planlamış ve planlanan dersi akranlarına anlatmışlardır. Bu işlem üç öğretmen adayı için de yapılmıştır.Müdahale öncesi TPAB düzeyinin belirlenmesinin ardından müdahale aşamasına geçilmiştir. Katılımcıların TPAB'larına müdahale etmek için alan (geometrik cisimler) ve pedagojiye yönelik bilgi verilmiştir. Teknoloji olarak GeoGebra 3D tanıtılmış ve geometrik cisimler konusuna yönelik dinamik materyaller tasarlanmıştır. Öğretmen adaylarının GeoGebra 3D'de ustalaşmalarının ardından Mikro Öğretim Ders İmecesi uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalarda öğretmen adayları ve araştırmacı bir araya gelerek seçilen geometrik cisimler konusu kazanımına yönelik ders planlamışlardır. Planlanan ders ilk öğretmen adayı tarafından akranlarından oluşan altı kişilik gruba anlatılmıştır. Anlatımın ardından ders revize edilmiş ve ikinci öğretmen adayı tarafından farklı altı kişilik gruba anlatılmıştır. Yeniden revize edilen ders son öğretmen adayı tarafından yine farklı altı kişiye anlatılmış ve son revize toplantısı yapılmıştır. Mikro Öğretim Ders İmecesi uygulamaları dört kez yapılmıştır. Her öğretmen adayı dört kez dersi anlatmıştır. Toplam 12 ders anlatımı ve 12 revize toplantısı yapılmıştır. Bu uygulamalar ile öğretmen adaylarının alan, pedagoji ve teknoloji bilgilerinin harmanlanması sağlanmıştır. Ayrıca uygulamalarda öğretmen adaylarının müdahale öncesi seçtikleri kazanımlar dışındaki kazanımlar üzerinde çalışılmıştır. Uygulamaların bitmesiyle öğretmen adaylarının müdahale sonrası geometrik cisimler konusuna yönelik TPAB düzeyleri belirlenmiştir. Bu kısımda yapılanlar müdahale öncesi TPAB düzeyi tespiti için yapılanlarla aynıdır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının müdahale öncesi TPAB düzeylerinin çoğunlukla düşük olduğu belirlenmiştir. Müdahale sonrası ise öğretmen adaylarının TPAB düzeylerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak öğretmen adaylarının geometrik cisimler konusunda TPAB düzeylerinde artış olduğu görülmüştür. Bu artışın özellikle ders planı ve mikro-öğretim bulgularında olduğu gözlenmiştir. Buradan hareketle öğretmen adaylarının TPAB'larını geliştirmede Mikro Öğretim Ders İmecesi yönteminin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorulara verdikleri cevapların ders planı ve mikro-öğretim bulgularına göre daha yüksek düzey TPAB'ı gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ders planı ve mikro-öğretimlerden elde edilen TPAB düzeyi bulgularının birbirine yakın çıktığı araştırmanın bir diğer sonucudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of Micro Teaching Lesson Study method on the development of prospective elementary mathematics teachers' TPACK levels on solid objects in the environment created with dynamic software (GeoGebra 3D). The research was designed as qualitative (case study) and Micro Teaching Lesson Study method was used. Participants of the study are three prospective elementary mathematics teachers who continued their education at a state university. Criterion sampling which is one of purposive sampling method was used in the selection of participants. The data were collected through semi-structured interview form, lesson plan, micro-teaching, and unstructured interviews after each data collection tool. In the analysis of the data, Prospective Mathematics Teachers Development Model based on and descriptive analysis was used. Data analysis tools which were developed according to the model were used for each data collection tool for analysing data. First, TPACK levels of participants before intervention on the subject of solid objects were identified. For this, prospective mathematics teachers have filled the semi-structured interview form. Then the participants planned lessons by determining the learning outcome or learning outcomes on solid objects and told planned lessons of their peers. This process has also been done for three prospective teachers. After the TPACK levels was determined before the intervention, the intervention phase was passed. To interfere with the TPACK of the participants, information was given about the content (solid objects) and pedagogy. As technology GeoGebra 3D was introduced and designed dynamic materials for solid objects. Following prospective mathematics teachers become skilled on GeoGebra 3D, the Micro Teaching Lesson Study applications were made. In applications, prospective teachers and researcher have come together and planned lessons according to the learning outcome on topic of selected solid objects. The planned lesson was taught a six-person group composed of peers by the first prospective teacher. After the lesson, the lesson has been revised and the second prospective teacher has told a different group of six people. The re-revised lesson was told by the last prospective teacher again to six different persons and the last revision meeting was held. The applications of the Micro Teaching Lesson Study were carried out four times. Each prospective teacher told the class four times. A total of 12 lectures and 12 revision meetings were held. With these applications, blending of field, pedagogy and technology knowledge of prospective teacher is provided. In addition, on the applications, learning outcomes were studied which were not choosen in the pre-intervention. By the end of the applications, the TPACK levels of the prospective teachers on solid objects for the post-interventional were determined. Constructions in this section are the same as those for TPACK pre-intervention. According to the results of the research, it was determined that pre-intervention TPACK levels of prospective teachers' were mostly low. After the intervention, the TPACK levels of prospective teachers' were found to be high. As a result, it was seen that of TPACK levels of prospective teachers increase in solid objects. It is observed that this increase is especially in the lesson plan and micro-teaching findings. From this, it was concluded that the method of Micro Teaching Lesson Study was effective in improving the TPACK of prospective teachers. It was also determined that the answers given by the prospective teachers to the questions in the semi-structured interview form showed a higher level of TPACK than the lesson plan and micro-teaching findings. In addition to this, it is another result of investigating the similarity of TPACK level findings obtained from lesson plan and micro-teaching.