Alzheimer hastalarında serum leptin düzeyi ve leptin gen c.-2548 G>A polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Study of correlation between Alzheimer patient serum leptin level and leptin gene -2548 G/A polymorphism
  1. Tez No: 424773
  2. Yazar: İBRAHİM SEYFETTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Alzheimer hastalığı, hafif-orta-ağır bellek bozukluğu ile beraber dil, idarecilik, karar verme işlevlerinde, dikkatte, oryantasyonda ve kişilikte bozukluklar, edinilmiş entelektüel becerilerde progresif bir kayıp ile kendini gösteren ilerleyici ve fatal nörodejeneratif bir hastalıktır. Yapılan son çalışmalarda Alzheimer hastalığının fizyopatolojisinde leptin hormonunun önemli rolü olduğuna ilişkin bilgiler mevcuttur. Leptin adipöz dokudan salınan peptit yapısında bir hormondur. Leptinin beyin üzerinde kavrama ve yaşlılıkla ilişkili çok çeşitli etkisi bulunmaktadır. Son çalışmalarda hipokampal gelişimi ve fonksiyonu üzerinde öğrenme ve hafıza süreçleri gibi leptinin etkisinin belirleyici olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yapılan diğer çalışmalarda plazma leptin seviyesinin kognitif bozukluklarla ilişkisi bulunmuştur. Yüksek leptin seviyesiyle demans riskinin azalması arasında ilişki belirtilmiştir. Yapılan çalışmalarda kan yağlarının Alzheimer hastalığı için bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada Alzheimer hastalığında serum leptin düzeyi ve leptin gen c.- 2548 G>A polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bunun için Alzheimer tanısı konmuş 61 hasta ve nörodejeneratif hastalığı olmayan 60 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Total kolesterol, HDL, LDL, VLDL ve Trigliserit değerleri ölçülerek kan yağ değerlerinin serum leptin düzeyi ve leptin gen c.-2548 G>A ilişkisi incelenmiştir. Araştırmamıza göre kontrol ve hasta grupları arasında genotipler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında serum leptin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a progressive neurodegenerative condition with mild to severe memory deficiency which effects the language, cognitive decision making capacity, concentration, orientation and characteristic changes with the lost of intellectual abilities of an individual. From the latest physiopathological studies, leptin hormone was seen to be involved in important aspect of Alzheimer's disease. Leptin is a peptide hormone that is secreted from the adipose tissues. Leptin plays an important role on the brane and has many effects on the aging process. Latest studies show the leptin effect on hippocampal growth and function which effect the memory process. Other studies have also portrayed correlation between plasma leptin levels with cognitive disorders. High levels of leptin have shown demans risk to be lowered. In the studies conducted, fat levels in the blood have depicted a risk factor for Alzheimer's disease. The objective of this study was to show the relationship between serum leptin levels and leptin gene -2548 G/A polymorphism on alzheimer patients. 61 alzheimer patients and 60 healthy individuals without neurogenerative disease have been included in this study. Using centrifuge to separate the plasma for leptin serum levels from 8 ml blood collected in EDTA tubes from fasting individuals, ELISA method was used. The remaining cell blood elements was used in salting out to extract DNA for leptin gen - 2548 G>A polymorphism study. After modifying the RCR-RFLP method to meet our laboratory requirements used by Gotoda and friends, leptin gene promoter area was depicted for c.-2548G/A polymorphism. Total cholesterol, HDL, LDL, VLDL and triglyceride levels were used to determine the relationship between serum fat levels in the blood to leptin gene -2548 G>A. In studies conducted between the patient and control group, there has been no correlation of the genotypical or allele gene frequency that was found to be statistically significant. Statistical significance was found between serum leptin levels in terms of patient and control groups (p=0,0001) The control and AD group blood fat levels of LDL, triglyceride, total colesterol and VLDL levels were statisticly significant.