Sığır, koyun ve keçilerde mikotik mastitislerin araştırılması
Investigation of mycotic mastitis agents in cattle, sheep and goats
- Tez No: 424775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER CANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Hatay yöresinde sığır, koyun ve keçilerde mikotik mastitis etkenlerinin belirlenmesi ve bu etkenlerin antimikotik ajanlara karşı duyarlılıklarının araştırılması amaçlandı. Etkenlerin izolasyon ve identifikasyonları klasik kültür metadu ile yapıldı ve identifikasyonları yaygın mikotik mastitis etkenleri için moleküler analizler ile teyit edildi. İdentifikasyonlara ek olarak, izolatların antimikotik ajanlara karşı duyarlılıkları disk diffüzyon ile belirlendi. Ayrıca bu ilaçların Minimal İnhibisyon Konsantrasyonları E-test ile belirlendi. Örnekleme amacıyla, 100 sığır, 100 koyun ve 100 keçiden alınan toplam 800 adet süt örneğinde somatik hücre sayısı control edildi. Sonra 24 koyun süt örneğinden 2 (% 8,34) maya ve 7 (% 29,17) mantar kolonisi, 48 keçi süt örneğinden 3 (% 6,25) maya ve 15'inden (% 31,25) mantar kolonisi, ve 94 sığır süt örneğinden 7 (% 7,45) maya ve 19 (% 20,22) mantar kolonisi izole edildi. İdntifikasyon ve moleküler analizlerin sonucunda, izole edilen 12 mayanın tamamının Candida spp. olduğu, ayrıca izole edilen mantarlardan 30'unun Aspergillus spp. olduğu belirlendi.Disk diffüzyon ve E-test sonucunda etkenlerin antimikotik ajanlara karşı sırasıyla Voriconazol, Ketocanazole, Posakonazole, Amphoterisine B, Flucytosine, ve İtrakonazol duyarlı oldukları bulundu. Tüm etkenlerin Fluconazole karşı dirençli oldukları belirlendi. Sonuç olarak, bu çalışmada Hatay bölgesinde sığır, koyun ve keçilerde mikotik mastitislerin yaygınlığı ve antimikotik ajanlara karşı duyarlılıkları belirlendi. Bu çalışma ile elde edilen veriler bölgede mikotik masititslerin tedavisinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study were aimed investigation of mycotic mastitis agents in cattle, sheep and goats in Hatay region and detection of their susceptibility against to antimycotic agents. Isolation and identification of agents were made by the classical culture method and the identifications were confirmed by molecular analyses for widespread mitotic mastitis agents. In addition to identification, susceptibility to antimycotic drugs of isolated agents was determined by disk diffusion method. And also Minimal Inhibitory Concentration against these agents was determined by the E-test. For the sampling, totally 800 milk samples from 100 cattle, 100 sheep and 100 goats were checked for somatic cell counts. Then, 2 (% 8,34) yeast and 7 (% 29,17) fungal colonies from 24 milk samples of sheep,3 (% 6,25) yeast and 15'inden (% 31,25) fungal colonies from 48 milk of goats and 7 (% 7,45) yeast and 19 (% 20,22) fungal colonies from 94 milk of cattle were isolated. In the result of identification and molecular analyses, all of 12 yeast isolates were identified Candida spp. and 30 isolates of fungi were detected Aspergillus spp. In the antifungal resistance test with disc diffusion and E-test, susceptibility was detected against to Voriconazol, Ketocanazole, Posaconazole, Amphoterisine B, Flucytosine, and Itraconazole, respectively. The all of isolates were resistant to Fluconazole. As conclution, in this study were detected disturbance of mycotic mastitis in cattle, sheep and goats in Hatay region and their susceptibilty aganinst to antimycotic agents. The findings obtained with this project might be useful to treat of the mycotic mastitis for this region.