Romatoid artritli hastalarda alfa 1 asit glikoprotein düzeyi ile hastalık aktivitesi ve radyolojik ilerleme arasındaki ilişki
The evaluation of relation between disease activity and radiographic progression alpha 1 acid glycoprotein levels in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 424896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA EM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Romatoid artrit (RA) kronik, inflamatuar, simetrik ve dektrüktif eklem tutulumu ve ekstra artiküler bulguları olan otoimmün bir hastalıktır. Tedavide hastalık modifiye edici ilaçlar ve biyolojik ajanlar kullanılmaktadır. Çalışmalarda RA'da gelişen inflamasyona bağlı birçok akut faz reaktanının arttığı gösterilmiştir. Akut faz reaktanlarındaki yükselme bazı çalışmalarda hastalık aktivitesi ve radyolojik hasar korele bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı RA'lı hastalarda ve kontrol grubunda alfa 1 asit glikoprotein (AAG) düzeyini karşılaştırmak ve RA'lı hastalarda AAG düzeyinin hastalık aktivitesi ve radyolojik hasar skorlaması arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Romatoloji polikliniğine başvuran 56 RA'lı hasta ve 53 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. RA'lı hastalar muayene edilerek artrit ve hassas olan eklemleri belirlendi. DAS 28 (Diseae Activity Score) değerleri hesaplandı ve hastalık aktiviteleri DAS 28 ve VAS ile belirlendi Hastaların demografik verileri not edildi. RA ve kontrol grubunun AAG düzeyleri ELİSA yöntemiyle değerlendirildi.. RA'lı hastaların son 6 ay içinde çekilmiş olan her 2 el ve ayak grafileri değerlendirilerek larsen radyolojik hasar skorlaması yapıldı ve kaydedildi. RA'lı hastalarda AAG düzeyinin kontrol grubu ile karşılaştırılmasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptandı (p=0.000). AAG düzeyi ile DAS 28 ve larsen skorlaması arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.371-p=0.714). Romatoid artritli hastalarda AAG düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edildi. AAG ile düzeyi DAS 28 ve larsen skorlaması arasında ilişki saptanmadı. RA hastalarında AAG düzeyinin sebat eden inflamasyona bağlı yükselebileceği ancak bunun erozyon gelişimiyle ilişkisinin olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, inflammatory and autoimmune disorder with symmetrical and destructive joint involvement and extra-articular findings. Disease-modifying antirheumatic drugs and biologic agents are used in its treatment. In studies, it is shown that a lot of acute phase reactants increase due to inflammation. Elevation of acute phase reactants are found to be correlated with disease activity and radiologic damage in some studies. Aim of this study is to compare alfa-1-acid glycoprotein (AAG) in patients with RA and control group and to determine the relation of AAG level with disease activity and radiologic damage score. 56 patients with RA who presented to Rheumatology Clinic of Department of Physical Medicine and Rehabilitation Dicle University Faculty of Medicine and 53 healthy individuals were included in this study. Demographic data of patients were recorded. Joints with arthritis and damage in patients with RA were identified with examination. DAS 28 (Disease Activity Score) values were calculated and disease activities were identified with DAS 28 and VAS. AAG levels of both RA and control groups were identified with ELISA method. Larsen radiologic damage score was evaluated and recorded by radiographies of both hands and feet of RA patients which were taken in last 6 months. In patients RA, a significant difference was detected comparing AAG level of th control group (p=0.000). There was no statistically significant relation between AAG levels with DAS 28 and larsen score (p=0.371-p=0.714). AAG levels was significantly higher in patients with RA. There was no statistically significant relation between AAG levels with DAS 28 and larsen score. It's thought that AAG level could be risen depending persistant inflamation but it isn't related with erosion evolution.