The role of preschool children's food packaging design in the communication process
Okul öncesi çocuklara yönelik gıda ambalaj tasarımlarının iletişim sürecindeki rolü
- Tez No: 425008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLLUR ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; İstanbul'da bulunan özel, vakıf ve devlete bağlı anaokullarından birine devam eden, dört, beş yaş çocukların, çocuklara yönelik gıda ambalaj tasarımlarından en çok hangilerini markette gördüklerinde satın alınmasını istediklerine ve annelerinin satınalma kararında ne derece rol oynadıklarına ilişkin verileri, belli bir eğitim almış annelerin görüşleri doğrultusunda ortaya koymak ve okul öncesi çocuklara yönelik gıda ambalaj tasarımlarının iletişim sürecindeki rolü araştırılmaya çalışılmaktadır. Araştırmanın literatüründen yararlanılarak ve anket öncesi 20 anne ile yapılan pilot çalışma sonucu ortaya çıkan anket sorularının sonucundan elde edilen veriler“SPSS 21.0”programı yardımı ile analiz edilip, frekans ve yüzde, faktör ve güvenilirlik analizleri, çoklu doğrusal regresyon analizi ve bağımlı gruplar t testi sonuçları tablo şeklinde, olarak ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda; reklam ajansları, grafik tasarımcılar, matbaacılar, anneler, çocuklar ve sektör işverenleri için önerilere yer verilmiştir.Okul öncesi çocukların hayal ettikleri ve dolayısı ile gördüklerinde de almak isteyecekleri gıda ürünlerinin ambalaj tasarımı özelliklerini, bu çalışmaları yapan reklam ajansları, matbaalar ve gıda sanayi kuruluşlarına göstermek ve çocuklara yönelik gıda ürünlerini pazarlarken, kullanacakları ambalajlarının nasıl olacağı yönünde faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on children between the ages of four and five attending Istanbul-based kindergartens operated by private organizations, foundations or the government. The purpose of this thesis is to provide data as to which food products these children prefer the most, based on the packaging designs thereof, whenever they see them in markets and their role in mothers' purchasing decisions according to the opinions delivered by a list of mothers with a certain degree of education. It also aims to research the role of preschool children food packaging design in the communication process. To obtain necessary data, literature review was tapped into and a pilot study was conducted with 20 mothers prior to the survey. Such data were analyzed through the“SPSS 21.0”software and provided findings as to frequency and percentage, factor and reliability analyses as well as a multiple linear regression analysis and dependent group t test. Relevant diagrams were drawn up by utilizing the results thereof. The research is concluded with suggestions for advertising agencies, graphic designers, printing industry, mothers, children and employers of the industry.The study will prove helpful for advertising agencies, printing industry and food manufacturers in that it will demonstrate the designing characteristics of food products demanded and preferred by preschool children the most whenever they see them. In that regard, they may develop ideas about packaging design they wish to apply to when promoting children food products.