Kadın sağlık çalışanlarının cam tavan sendromu algısı ile örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki; üniversite hastanesinde bir araştırma
Glassceilingeffect of organizationalcommitment of thesyndrome; women'shealth, a research study to employees
  1. Tez No: 586180
  2. Yazar: ÖMER BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cam tavan sendromunun örgütsel bağlılığa etkisi; kadın sağlık çalışanlarına yönelik olarak yapılan bu çalışma SüleymanDemirelÜniversitesiAraştırmaVeUygulamaHastanesinde çalışan personeli ile yürütülmüştür. Yapılan araştırma sonucunda, çoklu rol üstlenme, kadınların kişisel tercih ve algıları, mentor eksikliği, informal iletişim ağları, mesleki ayrım alt boyutları ile medeni durum değişkeni arasında, istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bunun yanında, örgüt kültürü ve politikaları, stereotipler alt boyutu ve cam tavan engelleri ile medeni durum değişkeni arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada, duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık alt boyutları ile kurumdaki pozisyon değişkeni arasında, istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.Cam tavan engelleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için korelasyon analizi sonucunda, cam tavan engelleri ile örgütsel bağlılık düzeyinde anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of organizational commitment of glass ceiling; women's health this study for the employees of Suleyman Demirel University research and application hospital had to be conducted with the staff. As a result of the research, multiple role, lack of personal preferences and perceptions of women, mentors, informal communication networks, occupational segregation, with sizes between the marital status variable in the bottom, a statistically significant correlation It could not be.In addition, organizational culture and politics, stereotypes with the lower size and glass ceiling barriers marital status variable has been found a statistically significant relationship between. Research, emotional commitment, dedication, normative commitment and continuing organizational commitment among the premises with lower dimensions position variable, a statistically significant relationship could not be identified. Glass ceiling barriers in order to determine the relationship between organizational commitment with the correlation analysis with the glass ceiling barriers as a result of organizational commitment level has been found in a meaningful relationship.