İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan kadın personelin üst düzey yöneticiliğe yükselmelerindeki cam tavan sendromu algılarının örgütsel bağlılığa olan etkisi
Istanbul youth and sports provincial directorate working women staff to high level management the effect of the perception of glass ceiling syndrome in the elevator's elevator's collaboration
- Tez No: 681248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, kadınların erkeklere oranla üst yönetimlerde ve stratejik öneme sahip pozisyonlarda temsil güçlerinin az olmasının nedenlerini, karşılaştığı kariyer engellerini tanımlayarak bu engellerin örgütsel bağlılıklarını etkileme düzeyleri sorgulanmaktadır. Bu araştırma cam tavan sendromu ve kadınların üst düzey yönetici pozisyonuna yükselmelerindeki engeller ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerini araştırmaya yönelik yapılırken araştırma örneklem grubu İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, 39 İlçe Müdürlüğü ve Yurt Müdürlükleri bünyesinde görev yapan farklı unvanlara sahip toplam 340 (%54.1 erkek ve %45.9 kadın) personelden oluşmaktadır. Kurumda görev yapan personele demografik bilgilerin yer almış olduğu Kişisel Bilgi Formu, Cam Tavan Engelleri Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği soruları anket olarak uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerin güvenilirlik testi sonuçlarına Cronbach's Alpha katsayısı Cam Tavan Engelleri Ölçeği (38 madde) 0,708; Örgütsel Bağlılık Ölçeği (18 madde) 0,759 olarak tespit edilmiştir. Literatür taramasına istinaden“Cam Tavan”kavramı açıklanmış ve kadınların üst düzey yönetici pozisyonuna gelememelerindeki engeller ile örgütsel bağlılığa olan ilişkisi de incelenmiştir. Ayrıca bu boyutların demografik değişkenlerle arasında fark olup olmadığı da araştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir. Test verilerini analiz etmek amacıyla non parametrik testler olan Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis-H Testleri kullanılmıştır. Bağımlı grupların ilişki durumlarını tespit etmek amacıyla Spearman's korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons why women have less representation power in senior management and strategically important positions, and the career barriers they face are investigated, and the effects of these barriers on their organizational commitment are questioned. While this study was conducted to investigate the glass ceiling syndrome and its effects on women's rise to senior management positions and their organizational commitment, the research sample group was carried out in the main service building of Istanbul Youth and Sports Provincial Directorate, 39 District Directorates and Dormitory Directorates, a total of 340 with different titles. (54.1% male and 45.9% female) staff. The questions of Personal Information Form, Glass Ceiling Barriers Scale and Organizational Commitment Scale, which include demographic information, were applied to the personnel working in the institution as a questionnaire. Cronbach's Alpha coefficient Glass Ceiling Barriers Scale (38 items) 0.708; Organizational Commitment Scale (18 items) was determined as 0.759. With reference to the literature review, the concept of“Glass Ceiling”was explained and the relationship between the sub-dimensions of organizational commitment and the obstacles to women's inability to reach senior executive positions was also examined. In addition, it was investigated whether there is any difference between these dimensions and demographic variables. Statistical analysis of the data obtained was carried out using the SPSS 20 package program. In order to analyze the test data, non-parametric tests Mann Whitney U test and Kruskal Wallis-H Tests were used. Spearman's correlation test was used to determine the relationship status of dependent groups.