Yoshihisa Taira'nın Cadenza I'inde kullanılan çağdaş flüt teknikleri üzerine bir inceleme
An study on the modern flute techniques used in Yoshihisa Taira's Cadenza I
  1. Tez No: 425096
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan arkeolojik ve bilimsel çalışmalar sayesinde en eski müzikal çalgılardan biri olan flütün tarih öncesi dönemlere ait bir çok kültürün içinde yer aldığı tespit edilmiştir. Tarih boyunca bir çok medeniyette yer alan flüt tipi çalgıların gelişim evreleri incelenerek, günümüzde yaygın olarak kullanılan modern flüt sisteminin evrimsel süreci incelenmiştir. Gelişen flüt mekanizması sayesinde 20. yüzyıl bestecilerinin flüt için yazdıkları, başlıca eserler incelenmiştir. Japon klasik Batı müziğinin temelini oluşturan Meiji dönemindeki Japonya'nın müzikte Batlılaşma süreci 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası olarak ele alınmıştır. Önde gelen Japon bestecilerinin müziklerine yansıyan yeni müzik kavramı, kendilerinden sonra gelen Japon bestecilere öncülük etmiştir. Bu süreçten etkilenmiş, Doğu ve Batı kültürünü kendi müziğine taşımayı başaran Yoshihisa Taira'nın hayatı, müziğinin temel özellik ve kavramları üzerine inceleme yapılarak Cadenza I adlı eserin analizi, şifreleme ve notasyon teknikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Archeological and scientific studies have shown that one of the oldest musical instruments, the flute, is present in many prehistoric cultures. The study examines, the evolution of the modern flute from its earliest models and how the mechanism of the modern flute is used in works of the 20th century composers. The Westernization process of Japanese music in the Meiji periodis reflected in the music of leading Japanese composers.The music of Yoshihisa Taira, is such an example. His“Cadenza I”for solo flute was analyzed to show how this Japanese composer synthesized both Eastern and Western musical elements.