Konaklama işletmelerinin internet sitelerinin içerik analizi yöntemi ile incelenmesi
Analyzing the web sites of accomodation businesses through content analysis method
- Tez No: 425111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KURŞUNLUOĞLU YARIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinin internet sitelerini inceleyerek farklı konaklama işletmelerinin internet sitelerinde bulunan farklı değişkenleri tespit etmektir. Bu çalışmanın örneklemi Ege Bölgesi'nde yeralan toplam 694 konaklama işletmesini kapsamaktadır. Araştırmada, konaklama işletmelerinin internet siteleri 80 değişkenden oluşan altı kategori altında irdelenmiştir. Bu kategoriler şunlardır: 1) Rezervasyon bilgileri kapsamındaki değişkenler, 2) Sunulan hizmetlere ilişkin bilgiler kapsamındaki değişkenler, 3) Erişim bilgileri kapsamındaki değişkenler, 4) Çevredeki turistik bölge bilgileri kapsamındaki değişkenler, 5) İnternet (web) sitesi yönetimine ilişkin bilgiler kapsamındaki değişkenler, 6) İşletme bilgileri kapsamındaki değişkenler. Konaklama işletmelerinin internet siteleri içerik analizi yöntemi ile incelenerek bu kategorilerdeki değişkenlerin sitelerde var olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularında, konaklama işletmelerinin internet siteleri arasında belirlenen kategoriler açısından farklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to reveal different variables in various accomodation businesses' web sites by analysing their web sites. The sample of this study included 694 accomodation businesses located in the Aegean Region. In the study, the websites of accomodation businesses were analysed within six categories formed by 80 variables. These categories were such as: 1) Variables of reservation informations, 2) Variables of the informations about services provided, 3) Variables of communication informations, 4) Variables of the informations about touristic places around the enterprise, 5) Variables of the informations regarding web site management, 6) Variables of the entreprise informations. It was revealed that whether accomodation businesses' web sites have these variables or not by analyzing the web sites of accomodation businesses through content analysis method. In the findings, it was shown that there were some differences among accomodation businesses' web sites.