Lise öğrencilerinin siber duyarlılık, internet bağımlılığı ve sosyal değerlerinin incelenmesi
High school students'analysis of cyber sensitivity,internet addictionand socialvalue
- Tez No: 425163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin sahip oldukları sosyal değerlerle internet bağımlılığı ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Çalışmada nicel yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda Kişisel Bilgi Formu ile birlikte İnternet Bağımlılığı, İnsani Değerler ve Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık ölçekleri aynı anda uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında farklı illerde öğrenim gören lise öğrencileri oluştururken, çeşitli lise türlerinden rastgele seçilen 774 öğrenci araştırmanın örneklemi içerisinde yer almıştır. Araştırma sonucu internet bağımlılığının öğrencilerin sahip oldukları kişisel özelliklere göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu farklar: erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, evinde internet bağlantısı olanların internet bağlantısı olmayanlara göre, meslek lisesi öğrencilerinin diğer liselerde okuyan öğrencilere göre, il ve ilçe merkezlerinde yaşayan öğrencilerin köy ve kasabalarda yaşayan öğrencilere göre internet bağımlılıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca anne-baba eğitim seviyesinin artmasıyla öğrencilerin internet bağımlılıklarının da arttığı tespit edilmiştir.İnternet bağımlılık puanı yüksek olan öğrencilerin sosyal değerler puanının düşük olduğu tespit edilmiş ancak internet bağımlılığı ile siber zorbalığa ilişkin duyarlılık arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Siber zorbalığa ilişkin duyarlılığın sosyal değerlerle kısmen ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin siber zorbalığa ilişkin duyarlıklarının erkek öğrencilerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ailesiyle yaşayan öğrencilerin yurtta kalan öğrencilere göre sahip oldukları sosyal değerlerin daha yüksek olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the social values of the students being educated in high schools and the sensitivity related to internet addiction and cyber bullying.Quantitative method is applied in this research. In this context, the sensitivity scales related to Internet addiction, human values and cyber bullying are used simultaneously along with personal Information forms. While the students, who are being educated in high schools in various cities between 2013 and 2014 academic years, are forming te universe of the research, 774 students selected randomly from different types of high schools participated in the sample of the research. The result of the research indicates that the internet addiction changes according to characteristics of the students. These differences: It is determined that the internet addiction of male students rather than female students, of those who live in an internet-enabled house rather than the ones living in houses with no internet connectivity, of students being educated in a business high school rather than the ones educated in other types of schools, of those living in a city centre rather than those living in villages, is higher. As the education level of the parents increase, students get much more dependent on the Internet. It is determined that the students with higher internet addiction scores have lower social values however it is not clear whether there is a significant relationship between internet addiction and cyber bullying. It is determined that the sensitivity of female students related to cyber bullying is higher than the male students'. Also the students staying with their parents have higher social values than the ones staying in the dormitories.