Étude sur le processus d'apprentissage du Turc langue étrangère parmi des étudiants universitaires Syriens à Istanbul
İstanbul'daki Suriyeli üniversite öğrencileri arasında yabancı dil olarak Türkçe öğrenme süreci üzerine bir araştırma
- Tez No: 998140
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİLBE, DOÇ. DR. YUSUF TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki Suriyeli üniversite öğrencilerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenme süreçlerini incelemektir. Araştırmada öğrencilerin dil öğrenme motivasyonları, karşılaştıkları akademik ve sosyal zorluklar ile uyum süreçleri analiz edilmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, katılımcılarla yapılan görüşmeler aracılığıyla elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerinin akademik başarı, sosyal entegrasyon ve psikolojik uyum ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, yükseköğretim kurumlarında Suriyeli öğrencilere yönelik dil öğretim programlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the processes of learning Turkish as a foreign language among Syrian university students in Istanbul. The research examines their motivations, the academic and social difficulties they encounter, as well as their adaptation processes. Adopting a qualitative approach, the data were collected through semi-structured interviews. The findings indicate that learning Turkish is closely linked to students' academic success, social integration, and psychological adjustment. This study seeks to contribute to the improvement of Turkish language teaching programs designed for Syrian students in higher education institutions.