A study on second language writing through a process-genre-based lens: Examining EFL learner development in tertiary level preparatory classes
Süreç- tür temelli bir yaklaşımla ikinci dil yazma üzerine bir çalışma: Yükseköğretim hazırlık sınıflarındaki İngilizcee öğrencilerinin gelişimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 949786
  2. Yazar: ŞEYMA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu eylem araştırması çalışmasının amacı, süreç-tür temelli bir öğretim çerçevesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 25 öğrencinin ikinci dilde yazma deneyimlerini incelemektir. Bu kapsamda B1 düzeyindeki öğrencilerin yazma ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları zorlukları belirlemek amacıyla, 17 öğretim elemanının görüşleri alınmıştır. 10 hafta boyunca, seçilen üç tür, özel olarak tasarlanmış bir öğretme-öğrenme döngüsü içerisinde farkındalık artıran etkinliklerle doğrudan öğretilmiştir. Araştırma soruları özellikle şu dört temel alanı ele almıştır: Öğretim elemanlarının öğrencilerin yazma ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri, öğrencilerin yazılarında retorik ve sözlüksel-dilbilgisel yeterliliğe odaklanan tür farkındalığının gelişimi, öğrencilerin süreç-tür yaklaşımına ilişkin görüşleri ve araştırmacının öğretmenin öğretim uygulamalarına ilişkin yansımaları. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin yazıları ve öz-açıklama kağıtları ve araştırmacı öğretmenin saha notları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada, süreç-tür temelli yaklaşımın pilot ve asıl uygulamasını ve çeşitli nitel veri toplama tekniklerini içeren çok aşamalı bir prosedür benimsemiştir. Sonuç olarak, öğretim elamanları ile yapılan görüşmeler, öğrencilerin motivasyon, içerik geliştirme, organizasyon, dil kullanımı ve farklı metin türlerine dair ihtiyaçlarını ortaya koymuştur. Bulgulara göre, öğrencilerin yazılarındaki retorik ve dil kullanımları, doğrudan tür öğretiminin öğrencilerde farkındalık oluşturduğunu göstermiştir. Çalışma, öğrencilerin ve araştırmacının bakış açısından, öğretim sürecinde karşılaşılan kolaylık ve zorlukları ayrıntılı bir şekilde sunmuştur. Bu çalışma, süreç-tür temelli öğretimin retorik, sözcük-dilbilgisi ve yazma süreçlerine dair farkındalık yaratmadaki faydalarını göstererek İngilizce yazma pedagojisine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this action research study is to explore L2 writing experiences of 25 EFL students within a process-genre-based instructional framework. Initially, the views of 17 purposefully selected EFL instructors were gathered to identify the writing needs and challenges of B1 level learners. Over ten weeks, a specially designed teaching-learning cycle, in which three genres were taught explicitly through a range of genre-awareness raising activities, was adopted. The research questions specifically addressed four key areas: EFL instructors' views of learners' writing needs, the development of genre awareness with a focus on rhetorical and lexico-grammatical competence in students' writings, students' views on the process-genre approach; and the teacher-researcher's reflections on instructional practices. Data were collected through semi-structured interviews, students' written works and self-annotation papers, and teacher-researcher's field notes. The study adopted a multi-phased procedure involving the piloting and actual application of process-genre-based instruction and various qualitative data collection techniques. Semi-structured interviews with EFL instructors highlighted learners' challenges in motivation, content development, organizational structure, language use, as well as their text-based needs. Besides, the findings evidenced that explicit genre teaching created genre awareness among the students considering the rhetorical move-step development and lexico-grammatical choices observed in the students' revised drafts. The study also provided a detailed account of both the facilitating aspects and the difficulties faced during the instructional process, from the perspectives of both the students and the teacher-researcher. This study contributes to EFL writing pedagogy by demonstrating the benefits of process-genre-based instruction in creating rhetorical, lexico-grammatical and process-based awareness.