Sermaye yapısının kârlılığa etkisi: Borsa İstanbul'da ampirik bir uygulama
The effect of capital structure on profitability: An empirical application on borsa İstanbul
  1. Tez No: 425249
  2. Yazar: CİHAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşletme finansal yönetiminin temel amacı etkili ve doğru kararlar vererek firma değerini maksimize etmektir. Firma değerinin maksimize edilmesi sermaye maliyetini azaltmak ve kârlılığı artırmak ile mümkündür. Sermaye yapısının sermaye maliyetine ve dolayısıyla firma değerine etkisi hakkında çeşitli sermaye yapısı yaklaşımları bulunmaktadır. Ancak firma değerini maksimize eden optimal sermaye yapısının belirlenmesi için sermaye yapısının kârlılığa etkisinin de belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile sermaye yapısının kârlılığa etkisini incelemek ve bu konudaki literatüre katkı sağlamak hedeflenmektedir. Bu amaçla DuPont denklemlerinden faydalanarak üç regresyon modeli oluşturulmuştur. Borsa İstanbul'da işlem gören 117 firmanın 2006 ve 2014 arası döneme ait verisi kullanılarak bu üç regresyon modeli hem sabit etkiler yöntemi ile hem de yıl yıl yapılan yatay kesit analizleri ile tahminlenmiştir. Analiz sonuçları sermaye yapısının kârlılık üzerinde negatif etkisi olduğunu göstermiştir. Bu sonuç ampirik bulgularla tutarlıdır. Ayrıca kısa süreli finansal borçların piyasa değeri üzerinde negatif, uzun süreli finansal borçların da pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar da temsil maliyetlerinin varlığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The basic goal of corporate finance is to maximize firm value by making efficient and true decisions. Maximizing firm value is possible by decreasing cost of capital and increasing profitability. There are several capital structure approaches about the effect of capital structure on cost of capital and firm value. However, in order to identify the optimal capital structure that maximizes firm value it is necessary to determine the effect of capital structure on profitability. The goal of this study is to analyze the effect of capital structure on profitability and contribute to the literature. To reach this goal, three regression models were designed by making use of DuPont equations. Using the data for the period from 2006 to 2014 of 117 firms that are listed on Borsa Istanbul, these three regression models were estimated by both fixed effects model and cross section analyses year by year. The results showed that capital structure has negative effect on profitability. This finding is consistent with empirical evidence. Furthermore, it is observed that short term financial debt has negative effect on market value, whereas long term financial debt has positive effect. These findings support existence of agency costs.