Hasîb'in Dürretü'l-Esmâ adlı mesnevîsi (İnceleme-metin)
Mathnawi of Dürretü'l-Esmâ by Hasîb (Review-text)
- Tez No: 425346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMECİT İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Hz. Peygamber etrafında birçok dinî-edebî tür teşekkül etmiştir. Bu türlerden bir tanesi de Hz. Peygamber'in isim, sıfat, lakap ve künyelerini ihtiva eden“esmâ-i nebî”türüdür. Şair ve yazarlarımız hem Hz. Peygamber'i anlatmak hem de O'ndan şefaat talebinde bulunmak için eserlerinde Hz. Peygamber'in isim ve sıfatlarını mensur veya manzum bir şekilde işlemişlerdir. Hasîb'in Dürretü'l-Esmâ adlı mesnevîsi de bu minvalde yazılmış bir eserdir. Eser, 17.-18. yy.'da kaleme alınmış ve Hz. Peygamber'in Delâilü'l-Hayrât'ta yer alan 201 isminin şerhi yapılmıştır. Bunun yanında eserde sadece Hz. Peygamber için kullanılan tabirlere de yer verilmiştir. Bu çalışma, Dürretü'l-Esmâ'nın kütüphanelerde rastladığımız tek yazma nüshasına dayandırılarak oluşturulmuştur. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Giriş Bölümü'nde,“esmâ-i nebî”türü ele alınmış ve bu türde yazılmış mensur ve manzum eserler maddeler halinde sıralanmıştır. 1. Bölüm'de, Hasîb mahlaslı şairler hakkında bilgi verilmiş ve Dürretü'l-Esmâ'nın şekil ve içerik yönünden incelemesi yapılmıştır. 2. Bölüm'de ise, Dürretü'l-Esmâ'nın transkripsiyonlu ve sadeleştirilmiş metni verilmiştir. Çalışmamız; Sonuç, Kaynakça, Özet ve Abstract bölümleriyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A great number of religious-literary genres were created about The Prophet. One of these genres is the genre called“esmâ-i nebî”that consists of the Prophet's names, attributes, nicknames and the personel records. Poets and writers of this tradition used to make use of the Prophet's names and attributes not only for describing Him but also for intercession both in their prose and poetical writings. Hasîb's mathnawi Dürretü'l-Esmâ is one of such written works. The mathnawi was written between 17-18 centuries and in this mathnawi the commentary of 201 names of the Prophet was made which takes place in Delâilü'l-Hayrât. Besides the idioms or sayings that is used only for the Prophet also take place in the work. This study of Dürretü'l-Esmâ bases mainly on the only manuscript that we are able to find in the libraries. Our study consist of three chapters. In the introduction, the genre of esmâ-i nebî is dealt with and the proses and poetical works written in this genre are specified. In the first chapter, information about the poets who used the nickname Hasîb is given and analysis of Dürretü'l-Esmâ is made from the point of figurative features and content. In the second chapter, transcriped and simplified text of Dürretü'l-Esmâ is presented. Our study is concluded with the chapters conclusion, bibliography, and Turkish-English abstracts.