Hucûrât sûresi'nde müminlerin karakteri
Character of mu'min in suratu'l-Hucûrât
  1. Tez No: 425417
  2. Yazar: ZÜLFESEN AKSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mevcut çalışma giriş, iki ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte Karakter, Eğitim ve Karakter Eğitimi kavramlarının sözlük anlamları verilmiştir. Birinci ana bölümde Hucûrât Sûresi'nin içeriği, nüzul sebebi ve genel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci ana bölümde ise Hucûrât Sûresi'ni dört başlığa ayırıp, âyetlerin önce nüzul sebeplerini zikredilmiş. Ardından âyetler ibarelere ayırılıp açıklanmış, son olarak önemli görülen hususlara değinilmiş ve güncel değerler çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise Hucûrât Sûresi insanı ve ilişkilerini mümin bireyi merkeze alarak nasıl anlatıyor? Sorusunun cevabı çalışmada araştırıldığı kadarıyla cevaplandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Thesis includes an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction are given the meanings of the terms Character, Education and Character Education. In the first section are given informations concerning to the content, sebebu'n-nuzûl and general structure of Suratu'l-Hucûrât. In the second section is Suratu'l-Hucûrât subdivided in four headings. At first the asbabu'n-nuzûl are mentioned, afterwards the ayat are interpreted and at last are mentioned important issues from the view of the composer and proved to provide current values. And in the conclusion proved to response the question insofar as the researches ''How do represent Suratu'l-Hucûrât the human and his relations as it take the mu'min as midpoint?''