Uzaktan Eğitim İçin Hibrit Eğitim Robotu Tasarımı
Hybrid Education Robot Design For Distance Education
- Tez No: 425953
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
Eğitim alanındaki çalışmalar uzaktan eğitimin, ömür boyu eğitime katkısının büyük olduğunu göstermektedir. BigBlueButton projesi, senkron uzaktan eğitim için geliştirilmiş, iyi sonuçlar veren, açık kaynak ve yaygın kullanılan bir uygulamadır. Telepresence (televarlık), bir kişinin teknoloji sayesinde bulunduğu yerden başka bir yerde eş zamanlı iş yapabilme kabiliyeti olarak ifade edilmektedir [1]. Telepresence robot; diğer ortamlarda olma hissini verebilmek için duyulara (algılayıcılara-sensörlere) ve o ortamda iş yapabilme kabiliyeti sağlayabilmek için uzuvlara (eyleyicilere-manipülatörlere) sahip bir televarlık olarak tanımlanmaktadır [1]. Günümüzde bu sistemler ayrı şekilde mevcut olsalar da, uzaktan eğitim sistemi ile entegre, yerel ortamda eğitim faaliyetlerini gözlemleyebilecek, lise ve üzeri düzey eğitim materyallerini kullanabilecek, öğrencilerden girdi alabilecek, gezgin televarlık robot bulunmamaktadır. Böyle bir televarlık robot öğrencilerin uzaktan eğitim süresince dikkat seviyelerini yükseltmek için gereklidir. Ayrıca, böyle bir televarlık robot ulaşılması zor bölgelerde eğitim ve engelli öğrencilere evde eğitim için de gereklidir. Çünkü bunun için nitelikli personele ihtiyaç vardır. Bu personelin eğitimi, ulaşımı zor bölgelerde istihdamı ve bu personelin giderleri ciddi miktarda maddi kaynak gerektirmektedir. Çalışma kapsamında, evlerde ve okullarda kullanılabilen, senkron uzaktan eğitim sistemi ile eş zamanlı görüntü, ses ve ders materyali paylaşabilen, öğrencilerin yerel ortamdan veri girişine destek sunan gezgin televarlık robot tasarladık. Bu platform kolay gerçeklenebilir yapısı ve maliyetinin az oluşu ile, eğitimde eşit imkanların ve kaynakların gerekli yerlere götürülmesini bunun yanında uzaktan eğitimdeki etkileşim sorununun giderilmesini mümkün kılacaktır. Proje kapsamında geliştirilen robot tasarımının ve teknolojilerin tümü açık kaynak olarak paylaşılmaktadır, bu sayede bundan sonra geliştirilecek olan diğer bilimsel çalışmalarda da (makine görmesi, işitmesi, otonom seyrüsefer vb.) bu platformun kullanılması hedeflenmektedir. Anahtar Sözcükler 1. senkron uzaktan eğitim 2. televarlık 3. robot 4. açık kaynak 5. öğrenci veri girişi
Özet (Çeviri)
Education studies show that distance education has made great contributions to lifelong education. BigBlueButton project is developed for synchronous distance learning. The project is open source and it widely used with success. Telepresence is defined as a system that provides a person who is in a distant place to have an ability of synchronous acting in local place through the technology [1]. Telepresence robot is defined as an object which has senses (sensors) for giving the sense of being in a distant place and has actuators (manipulators) for an ability of synchronous acting in local place [1]. Today, distance education and telepresence robot systems are separately available but there aren't any systems that are able to observe training activities in the local environment, use the high school or higher level educational materials, receive input from students. A telepresence robot designed for this purpose is expected to improve the attentional focus of students taking a distance education. Also, such a telepresence robot is necessary for the education in inaccessible regions and the home schooling of students with disabilities. Because for this there is a need for expert educators. Training of staff, employment in inaccessible regions and the expenses of staff require significant financial resources. In this study, we design a mobile telepresence robot that can be used in home and school, which has an ability of sharing course material, sound and image with synchronous distance learning system, offering support students to input data from local media. This platform with easily implemented structure and minimal cost should make it possible to deliver equal opportunities and resources to necessary places in education, additionally eliminate the interaction problems of distant education. In this project all of the developed design and the technology of the robot is shared as open source. In this way it is targeted to be used this platform in other scientific studies (computer vision, voice recognition, autonomous navigation, etc.) which will be developed from now on. Key Words 1. synchronous distance learning 2. telepresence 3. robot 4. open source 5. input from students