Yarı doğrudan demokrasi kurumları
- Tez No: 42607
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tez çalışması yarı doğrudan demokrasi kurumlarının gerek teorik, gerekse pratik bir tahlilini içererek bu konuda genel bir fikir vermesinin yanısıra bu kurumların Türkiye açısından uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesine de katkısı olabilecek bir çalışmadır ve dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, devlet iktidarı, egemenlik ve demokrasi konularında tarihi ve fikri gelişmeler ele alınarak egemenliğin halkta anlayışına bağlı olarak, egemenliğin halk tarafından yarı doğrudan demokrasi dışında kullanım biçimleri incelenmiş ve yarı doğrudan demokrasinin mahiyeti ve ortaya çıkış gerekçeleri açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise, yarı doğrudan demokrasinin amacını gerçekleştirmek için başvurduğu kurumlar, bu kurumların uyguluma biçimleri ve uygulayan ülkeler anlatılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde bu kurumların Türkiye açısından değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Değerlendirmede yarı doğrudan demokrasi kurumlarının mevcut şartlar dikkate alınarak ve gerekli intibaklar yapılarak belirli düzeyde uygulama yoluna gidilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis study, has been given an general wiev as including an analysis of semi-directly democracy instutions both teoretical and practical, olso can be contrubuted to Turkey; on the evaluation if their proper or not for Turkey. And consists of four chepter. At first chepter; on the subjects of state power, independence and democracy, and philosepic ideas has been searched, and also studied using methods of independence by the peoples in the out of semi-directdemocracy and has been explained qualifications of semi-direct democracy and the cause of emerge At the second, and thirty chapters; it hes been told that the instutions which is applied by semi-direct democracy in order to realze its own aim. At fourty chepter, these instutions is eualuated in the wievpoint of Turkey; on the eualuation; it has been emphasized that semi-direct democracy instutions can be appliedon some level.