Egzotik opsiyonlar: Seçim opsiyonları üzerine bir inceleme
Egzotic options: A study on chooser options
- Tez No: 426142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türev ürünler hakkında bilgi düzeyini arttıran yatırımcılar sayesinde opsiyon piyasaları da gelişmiş, yatırımcıların istekleri doğrultusunda hizmet vermeye başlamıştır. Klasik opsiyonlar ya da standart opsiyonlar piyasa ürünlerinin yetersiz kaldığı istekler yeni nesil opsiyon türlerinin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Yeni nesil opsiyon türü olarak adlandırılan egzotik opsiyonlar, kişisel yatırımcılara daha iyi hizmet verebilmek için özel koşullar eklenmiş standart olmayan ve genellikle tezgah üstü piyasalarda işlem gören opsiyonlardır. Egzotik opsiyonlar, kişisel yatırımcı ihtiyaçları için onları daha esnek ve uygun hale getiren bazı özel koşulları beraberinde getirmektedir. Türev finansal araçların ilgi çekici ve üzerinde durulması gereken çeşitlerinden bir tanesi ise“Egzotik Opsiyonlar”ın bir çeşidi olan“Seçim”opsiyonlarıdır.“Seçim Opsiyonlar”dahil bu tür finansal araçların asıl amacı, işletmelerin karşılaşacakları belirsizliklerden kaynaklı riskleri minimize etmek olsa da; spekülatif amaçlı olarak da bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır.Bu çalışmada, en çok kullanılan egzotik opsiyon türlerinden ve opsiyon stratejilerinden bahsedilmiş olup, seçim opsiyonları üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümünde ise BİST30 ve BİST100 verileri alınarak 45 gün, 90 gün ve 135 günlük seçim günleri verilerek analizleri yapılmıştır. Bunun için, son beş yıllık BİST30 ve BİST100 verileri kullanılarak endeksler oluşturulmuş ve oluşturulan bu endekslere göre bir uygulama düzeyi belirlenmiştir. Vade bitiminde gerçekleşen değerler belirlenen uygulama düzeyiyle karşılaştırılmış ve elde edilen bu verilerle bir sonuca varılmıştır. Opsiyonun fiyatlaması Black & Scholes Modeli ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Derivatives investors through increasing the level of information about products, markets an advanced option , they served at the request of investors. Classic option market demands products that are inadequate and contributed to the emergence of new types of generation options . Described as a new generation of option types exotic options , non-standard special conditions added to provide better services to individual investors and options are generally traded in the OTC market . Exotic options, individual investors need to bring along some special conditions that make them more flexible and convenient. Derivative financial instruments are interesting and need to focus on is one of the varieties are“Exotic Options ”which is a kind of“chooser”options.“Chooser options”including the main purpose of such financial instruments and related risks faced by businesses to minimize the uncertainty , though they also used by individual and institutional investors as speculative. In this study, It is mentioned in one of the most widely used types of exotic options and option strategies focused on the chooser options. The section on data and application BİST30 BİST100 45days, 90 days and 135 days analyzes were performed by giving the chooser days. Therefore, the last five years BİST30 and BİST100 data on the indices created and these indices are based on an application level. Application level compared with the value at the end of term and It has come to a conclusion. The Black & Scholes option pricing model was made with .