Belediyelerde yerel demokrasi ve katılım: Beylikdüzü örneği
Local democracy and participation for municipality: Example Beyli̇kdüzü
- Tez No: 426172
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL NAZIM İREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde belediyelerin model olarak uyguladığı yerel demokrasi ve katılım, demokrasiye sosyal bir boyut kazandırmış ve demokrasi sürecinin önemli bir noktaya gelmesini sağlamıştır. Bu çalışma yerel demokrasi kavramının uygulamadaki ve teorideki karşılığı hakkında bilgi vermeyi amaçlamış, bu kavramın“katılım”ile doğrudan kurduğu ilişkiye dikkat çekerek ortaya çıkan matrikse vurgu yapmıştır. Belediyeler yerel yönetimler olarak demokrasinin ve katılımın gözlemlenebileceği en önemli kamu örgütü yapılanmasıdır. Yurttaşların doğrudan katılımını temsil etme fonksiyonuna sahip olan belediyeler, siyasi, hukuki ve tarihi süreçlerden etkilenmiş ve çeşitli farklılıklar ve gelişim ivmesi ile şu anki halini almıştır. Bu çalışma belediyelerde önemli bir hale gelen yerel demokrasi ve katılım kavramlarını Beylikdüzü Belediyesi özelinde incelemiş ve yerel demokrasinin temelini oluşturan ana strüktür açısından ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Applied as a model for local democracy and participation of the municipalities in our country, it has given a social dimension to democracy and bringing it back to a key point of the democratic process. This study aims to provide information about the provision of local democracy in practice and theory, the concept of“participation”by drawing attention to the relationship of direct emphasized the resulting matrix. Municipalities can be observed is the structuring of democracy as the most important public organization and the participation of local governments. Municipalities that have the function of representing the citizens' direct participation in the political, legal and historical process and has been affected by the current state of development of the various differences and acceleration. This study examined the concept of local democracy and participation in municipal Beylikdüzü Municipality become a significant private and dealt with in terms of the main underlying structure of the local democracy.